Japonya’da bir grup lise öğrencisi 37 yıl önce gözlem amacıyla denize bir cam şişe bırakmıştı. O şişe tam 37 yıl sonra 6000 km uzaklıktaki Hawaii kıyılarında bulundu.

Japon gazetesi Mainichi‘de yer alan habere göre, Chiba şehrinin doğusundaki Choshi Lisesi doğa kulübü öğrencileri, 1987 yılında okyanus akıntılarını gözlemlemek amacıyla bir proje hazırladı. Öğrenciler proje dahilinde bir cam şişeyi okyanusa bıraktılar. Cam şişenin içinde Japonca, İngilizce ve Portekizce ifadelerin yer aldığı bir not bulunuyordu. Notta şişenin Choshi kıyılarında serbest bırakıldığı ve bulan kişilerin okulla iletişime geçmesi gerektiği yazıyordu.

“Bulunabileceğini hayal etmemiştik”

Şişe dokuz yaşındaki Abbie Graham tarafından Hawaiian Paradise Park’taki bir plajda bulundu. Lisenin haberdar edilmesi üzerine müdür yardımcısı Jun Hayashi, “Kikaijima’da bulunduğunu düşündük. 37 yıl sonra bir başkasının bulacağını asla hayal etmemiştik” dedi. O yıllarda doğa bilimleri kulübünün üyesi olan 54 yaşındaki Mayumi Kanda, şişenin bulunmasıyla nostaljik anılarının canlandığını ve şaşkın olduğu belirterek ilgililere teşekkür etti.

 

OKUYUN  Sony'nin giyilebilir kliması Reon Pocket 2 satışa sunuldu!