Antik bir karadelik çarpışması tespit edildi! Bir tanesi Güneş'in 50 milyon katı... Antik bir karadelik çarpışması tespit edildi! Bir tanesi Güneş'in 50 milyon katı...

Yay takımyıldızında Dünya'dan yaklaşık 4.350 ışıkyılı uzaklıkta bulunan NGC 6530, binlerce yıldızdan oluşan dev bir kümedir. Bu büyüleyici küme, devasa yıldızlararası gaz ve toz bulutu olan daha büyük Lagün Bulutsusu içinde yer alıyor.

Gökbilimciler, Hubble'ın Gelişmiş Tarama Kamerası (ACS) ve Geniş Alan Gezegen Kamerası 2'yi (WFPC2) kullanarak NGC 6530'u inceledi. Yeni doğan yıldızları çevreleyen öngezegen disklerinin özel bir sınıfı olan proplydlerin yeni örneklerini bulma umuduyla bölgeyi derinlemesine aradılar. Proplyd'lerin büyük çoğunluğu yalnızca bir bölgede, yakınlardaki Orion Bulutsusu'nda rastlandı. 

Hubble-28th-Anniversary-View-of-Lagoon-Nebula-768x904

Hubble ve James Webb Uzay Teleskobu ortaklaşa çalıştı

Hubble'ın Geniş Alan Kamerası 3 (WFC3) ile kızılötesi dalga boylarında gözlem yapma yeteneği, yıldız oluşma evrelerini ve ötegezegen sistemlerinin kökenini anlamak için vazgeçilmez bir araç haline getiriyor. Özellikle Hubble, Orion Bulutsusu'ndaki yeni doğan yıldızların etrafındaki proplyd'lerin araştırılmasında çok önemli bir araç haline geldi.

james webb uzay teleskobu (4)

Yeni NASA/ESA/CSA James Webb Uzay Teleskobu'nun kızılötesi dalga boylarındaki benzeri görülmemiş gözlemsel yetenekleri, astronomların yeni doğan yıldızların etrafındaki tozlu bulutların içinden geçmesine ve yıldız doğumunun en sönük, en erken aşamalarını araştırmasına olanak tanıyarak Hubble gözlemlerini tamamlıyor.

Editör: Enes Sapmaz