Her şeyden önce bir deprem ülkesi olduğumuzu ve depreme karşı önceden hazırlıklı olmamız gerektiğini unutmamalıyız. Hem deprem sırasında hem de deprem sonrasında telefonlarımızda kullanabileceğimiz ve hayatımızı kurtarabilecek uygulamalar mevcut. Sizlere bu uygulamalardan bazılarının detaylarını anlattık.

İşte Depremde hayat kurtaracak 5 uygulama:

1- Bridgefy

Bridgefy-App

Bridgefy isimli mesajlaşma uygulaması, şebekelerde kesinti yaşanması durumunda kullanılması hayat kurtarıcı hale gelecek uygulamalardan biri. Bu uygulama mesajlaşma için bluetooth teknolojisini kullanıyor. Bu sayede mobil ağ ve Wi-Fi’ın hizmet vermemesi durumunda telefonun bluetooth özelliğini kullanarak, yaklaşık 50 metre uzaklıktaki Bridgefy kullanan arkadaşlarınıza mesaj gönderebilirsiniz.  Bridgefy’ın mesh özelliği büyük önem taşıyor. Bu özellik sayesinde her Bridgefy kullanıcısı, başkalarının uzaktaki kişilere mesaj gönderebilmesi için tıpkı baz istasyonu gibi bluetooth üzerinden dağıtım yapıyor. Bridgefy’ı ne kadar çok kişi kullanırsa, kapsamı alanı o kadar artıyor. Bridgefy’a alternatif olarak FireChat de kullanılabilir.

2- AKUT Güvendeyim

2562697_810x458

AKUT tarafından geliştirilen 'Güvendeyim' uygulaması, doğal afet durumlarında kullanıcıların konum bilgilerini önceden belirledikleri kişilere SMS aracılığıyla gönderiyor. Bu sayede kişilerin yakınlarının güvende olup olmadıklarını anlayabilmelerini mümkün kılıyor. Ayrıca uygulamanın menüsünden kullanıcılar, herhangi bir doğal afet sırasında yapılması gerekenlere de erişebiliyor. Uygulama ayrıca, internet bağlantısı olmadan da çalışabiliyor. Kullanıcıların, yakınlarına konumlarını gönderebilmeleri için tek bir butona basmaları yeterli oluyor.

3- 112 Acil Yardım Butonu

112 acil yardım butonu-1

T.C Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan '112 Acil Yardım Butonu' isimli uygulama, bulunduğunuz konuma ambulans çağırmaya yarıyor. Bulunduğunuz adresi bilmiyorsanız veya konuşabilecek halde değilseniz bu uygulama sizin için hayat kurtarıcı olabilir. Uygulamaya girdiğinizde karşınıza TC kimlik numaranız ve e-Nabız şifrenizi girebileceğiniz bir ekran çıkıyor. Aynı zamanda eğer e-Nabız şifrenizi bilmiyorsanız, şifrenizi oluşturun kısmından şifrenizi oluşturabiliyorsunuz. Daha sonra herhangi bir acil durumda butona bastığınızda acil ekipler geliyor. 

4- Whistle

2022-11-23 11_45_21-Window

Google, Chrome'a eklenecek yeni sekme özelliklerini tanıttı! Google, Chrome'a eklenecek yeni sekme özelliklerini tanıttı!

Whistle, deprem gibi doğal afet durumlarında enkaz altında kalan kişilere yardımcı olmak üzere geliştirilmiş bir uygulamadır. İnsanların seslerini duyuramaması durumunda  yüksek sesle uyarı verebilmelerini mümkün kılıyor. Butona basıldığında telefon, yüksek seviyede tiz bir ses yaymaya başlıyor. Bu da arama-kurtarma ekiplerinin, enkaz altındaki kişileri daha erken sürede bulabilmesine yardımcı oluyor. ‘Whistle’ uygulaması ‘Android’ cihazlara indirilebilirken, ‘iOS’ kullanıcılarında AppStore’daki ismi Real Whistle olarak karşımıza çıkıyor. Whistle uygulamasına girdiğinizde karşınıza bir düdük çıkacak. Düdüğe bastığınızda siren sesi yüksek bir şekilde çalıyor. Aynı zamanda telefonun flaşını da açıyor. ‘Shake mode’ seçeceğine bastığınızda ise sizin düdüğe basmanıza gerek kalmadan herhangi bir hareket anında kendisi düdüğü çalmaya başlıyor. 

5- Red Panic Button

2022-11-23 11_46_52-Window

Red Panic Button uygulaması, insanların herhangi bir afet durumunda konum bilgilerini kırmızı panik butonuna tıklayarak, önceden belirledikleri kişilerin telefon numaralarına SMS ya da e-mail adreslerine e-posta göndermelerini sağlıyor. Söz konusu kırmızı panik butonu, ‘Widget’ olarak ana ekrana da yerleştirilebiliyor. Bu da insanların, acil durum anlarında kırmızı butona erişebilmelerini en kolay hale getiriyor. Uygulamayı açtığınızda sol taraftaki panele tıklayın. Daha sonra contacts kısmından panik anında konumunuzun gitmesini istediğiniz kişileri ekleyin. Daha sonra panik butonuna tıkladığınızda konumunuz eklediğiniz kişiye ulaşacaktır. 

Ekstra olarak Android Deprem Bildirimleri

Eğer Android telefon kullanıyorsanız telefonunuzda olan Deprem Bildirim Sistemini açmayı unutmayın. Aşağıdaki haberden rehberimize ulaşabilirsiniz:

Android deprem uyarı sistemi nedir? Deprem uyarı bildirimleri nasıl açılır? Android deprem uyarı sistemi nedir? Deprem uyarı bildirimleri nasıl açılır?

Editör: Burak Karahan