Kahramanmaraş merkezli iki deprem ardından fayda gerçekleşen atılımlar, felaketin boyutunu gözler önüne serdi. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Prof. Dr. Haluk Özener tarafından yapılan açıklamada, bölgenin 7-8 metre kaydığı söylendi.

6 Şubat tarihinde hareket eden ve Kandilli Rasathanesi koordinasyonunda incelenen fay hatlarına göre, 300-350 kilometrelik alanda depremin etkilerini görebilmek mümkün. İlk kez yapılan gözlemlerde fayın geçtiği yerlerde 3 metrelik atımlar olduğu paylaşılmıştı ve hatta bazı deprem uzmanları Türkiye'nin 4 metre kaydığını söylemişti. 

52 yıldır esir tutulan katil balina Lolita sonunda serbest bırakılıyor 52 yıldır esir tutulan katil balina Lolita sonunda serbest bırakılıyor

deprem (3)

Yabancı bilim insanlarının da en az 4-5 metrelik atımları tespit ettiğini söyleyen Özener, depremin merkez üssünde en az 7-8 metrelik bir kayma olduğunu söyledi. Özener, “İlerleyen dönemdeki çalışmalarla daha da netleşecek fakat, 7-8 metreye varan atımlar, kaymalar gözlemlendi.” dedi.

Bunun yanı sıra günde 500’den fazla artçı olduğunu söyleyen Özener, geçen sürede artçı sayılarında bir azalma olmadığını belirtti.

Editör: Enes Sapmaz