Binance, kullanıcı güvenliği için Acil Durum Sigorta Fonu 'SAFU'yu 1 milyar dolara yükseltti Binance, kullanıcı güvenliği için Acil Durum Sigorta Fonu 'SAFU'yu 1 milyar dolara yükseltti

Dünyanın en büyük kripto borsası Binance'in iletişim sorumlusu Patrick Hillmann, dolandırıcıların toplantılarda yer almak ve bazı kişileri kandırmak için Deepfake videolarını yaptıklarını iddia etti.

Deepfake videolar ile kripto para camiasını dolandırmaya çalıştılar

deepfake binance yoneticisi (1)-1

Hillmann, "Dolandırıcılar Şüphelenmeyen Projeleri Dolandırmak için Benim Bir Yapay Zeka Hologramımı Oluşturdu" başlıklı bir blog yazısında, sofistike bir bilgisayar korsan ekibinin sahte videolar oluşturmak için röportajlar ve TV görüntülerini kullandığını iddia etti. Durumu biraz daha açıklamaya çalışan Hillmann şöyle diyor: “Bu deepfake'ler, son derece zeki birkaç kripto topluluğu üyesini kandırmak için geliştirildi.

Binance yöneticisi hedef alındı

Hillmann'ın bu iddialar için sunduğu tek kanıt ise, Hillmann ile Zoom görüşmesi yaptığını iddia eden isimsiz bir kişiden gelen ekran görüntüsü oldu.

deepfake binance yoneticisi (1)

Deepfake'lerin görüntülü aramalarda insanları taklit etme potansiyeli hakkında çok fazla tartışma bulunmasına rağmen, bugüne kadar kesin olarak onaylanmış bir vaka henüz yok. İnsanların telefonda başka kişilerin kimliğinine bürünmek için sesli derin sahtekarlıklar kullandığı biliniyor. Ayrıca dolandırıcılığın başarı oranını artırmak için sosyal medyada deepfake'ler paylaşılmıştı. Son örnek, kripto dolandırıcılıklarında kimliğe bürünme için ortak bir hedef olan Elon Musk'ın deepfake'leri olmuştu. 

Kripto para dünyasındaki dolandırıcılıklar artmaya devam ediyor

Kripto para dünyasının sahte kimliğe bürünmeye dayalı dolandırıcılıklarla dolu olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar genellikle daha düşük teknolojiye sahiptir ve sahte sosyal medya profillerini doldurmak  isteyen dolandırıcıların bulduğu çalıntı fotoğraflara ve videolara dayanır. Ayrıca, kripto dolandırıcılıklarının potansiyel olarak kazançlı gelirlerini, Hillmann gibi kişilerin kimliğine bürünerek son derece çekici hedefler haline getirdiği de gözden kaçmıyor. Piyasayı istenen yöne çevirecek bir dolandırıcılık projesinde, güveni artırmak için bir kripto yöneticisinin deepfake'lerinin kullanılması pek de şaşırtıcı olmadı.