Her yıl milyarlarca kuş ve memelinin evcil kedilerimizin oyunları veya canları atıştırmalık çekmesi yüzünden öldüğünü biliyor muydunuz? Kedileri ev içerisinde tutma uğraşları genellikle kedi sahipleri arasında büyük tartışma yaratır. Ancak araştırmacılar, Current Biology'de 11 Şubat'ta yayınlanan bir rapora göre, et açısından zengin bir diyet veya her gün birkaç dakikalık av benzeri oyun, kedilerin vahşi yaşam ortamında öldürdüü canlı miktarını önemli ölçüde azaltabilir.

New York Canton'daki St. Lawrence Üniversitesi'nden ekolojist Susan Willson, kedi yırtıcılığını azaltan müdahalelerinçok önemli olduğunu, çünkü kuş popülasyonunu yok ettiğini söyledi. Ön hazırlık aşamasında, bu çalışmanın kedinizi yüksek etli bir diyetle beslemenin bu duruma karşı gerçekten işe yarayabileceğini söylüyor.

Bilim insanları, 'Superman' güçlerine sahip bir telefon çipi geliştirdi Bilim insanları, 'Superman' güçlerine sahip bir telefon çipi geliştirdi

Kedilerin yaban hayatı üzerindeki etkisini azaltmaya yönelik çoğu girişim, kedi davranışlarını ve avlanma yeteneklerini kısıtlamaya odaklanmıştır. Ancak İngiltere, Cornwall'daki Exeter Üniversitesi'nde ekolojist olan Robbie McDonald ve meslektaşları sorunun kökenini araştırdılar.

kedi (1)

Ekip, bu dürtünün doğal avlanma içgüdüsünden veya kedilerin diyetlerini tamamlama ihtiyacından kaynaklanabileceğini düşündü. McDonald, kedilerin etobur olduğunu ve bazı kedi mamalarının bir kedinin tüm ihtiyaçlarını karşılamayabileceğini söylüyor. Bunlardan herhangi biri avlanma davranışını etkiliyorsa, o zaman belki de bir kedinin diyetindeki et miktarını artırmak veya oyun yoluyla avlanma davranışını taklit etmek, yaban hayatına ikincil bir zarar vermeden bu ihtiyaçları karşılayabilir.

Ekip, et açısından zengin bir diyetle beslenen kedilerin, diyet değişikliğinden öncesine göre eve ortalama yüzde 36 daha az av getirdiğini hesapladı. 

kedi

Sahiplerinin kedilerini tüylü bir oyuncağı takip etmelerini, kovalamalarını ve üzerine atlatmalarını ve ardından kedilere ısırmaları için bir fare oyuncağı vermelerini içeren oyun süresi uygulanan kedigiller, yüzde 25 daha az av getirdi, ancak bu düşüş kuşlardan değil, çoğunlukla ufak memelilerden geldi. Ayrıca kuşları uyaran çanlı tasma takan kediler %42 daha az kuşu eve getirdi.

Editör: Enes Sapmaz