Singapurlu mucit ve teknoloji öncüsü Sim Wong Hoo, 4 Ocak'ta 67 yaşında vefat etti. Sim bugünlerde bilinen bir isim olmayabilir, ancak Sound Blaster markasının arkasındaki şirket olan Creative Technology'nin kurucusuydu. 

Genç okuyucular için inanması zor görünebilir, ancak bilgisayarların 'ses' ile gelmediği dönemler vardı ve bip seslerinden daha fazlasını yapabilen kulaklıklar veya hoparlörler takmak istiyorsanız, muhtemelen bir ses kartına ihtiyacınız vardı. Ve bu ses kartlarının en başarılısı da Creative Labs'ın (Şirketin ABD'deki ismi) Sound Blaster'ıydı. Sound Blaster ses kartları, 2019'da 30. yıl dönümü itibariyle 400 milyondan fazla sattı.

Sim Wong Hoo kimdir?

Sim Wong Hoo

1981 yılında Creative Technology'yi kuran Singapurlu Sim Wong Hoo, NASDAQ borsasında listelenen ilk Singapurlu firma olmuştu. Şirketin odak notkası ise ABD pazarı olmuştu. Sound Blaster ses kartları ABD'de adeta peynir ekmek gibi satmıştı ve bugüne kadar 400 milyon bilgisayarda kendisine yer buldu.

Paris, 'kaldırım mafyası' e-scooter şirketlerin savaş açtı! Paris, 'kaldırım mafyası' e-scooter şirketlerin savaş açtı!

Zaman içerisinde anakartlara entegre gelen ses kartları, firmanın gücünü oldukça azalttı. Creative zaman içerisinde MP3 oynatıcılar ile Apple iPod karşısına çıktı ve 100 milyon dolar civarında pazarlama bütçesi ayırdı. Tatmin edici bir başarı elde eden Creative ayrıca Apple’a patent davası açtı ve 100 milyon dolar tazminat kazandı.

Öldüğü güne kadar Creative'in yöneticiliğini üstlenen Sim Wong Hoo, firmayı günümüzde de oldukça iddialı tutmayı başardı. Şirket günümüzde ses kartları, oyuncu kulaklıkları, hoparlörler, tam kablosuz kulaklıklar, mikrofonlar ve web kameraları gibi ekipmanların yanında mekânsal ses gibi farklı yazılımlarla da sektörde boy gösteriyor.

Şirket tarafından yayınlanan bir basın açıklamasında, geçici CEO Song Siow Hui yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Sim Bey'i 30 yılı aşkın süredir tanıyorum ve onunla çalışıyorum. Bu üzücü ve ani bir gelişme ve özellikle Sim Bey ile son zamanlarda Şirketin geleceği hakkında kapsamlı tartışmalar yaptığımız için büyük bir kayıp hissediyoruz. Bu tartışmalar sırasında , Bay Sim yeni bir vizyonla doluydu. Daha önceki gece Mühendislik ekibiyle uzun bir görüşme yaptı ve ertesi gün Çevrimiçi Satış ekibiyle görüşmesi planlandı. Şimdi yapılacak en iyi şey, devam etmesini sağlamaktır. Şirketin sorunsuz çalışması ve ayrıca Bay Sim'in Şirket için sahip olduğu vizyon ve stratejiyi yürütmek ve gerçekleştirmek."

Editör: Burak Karahan