MIUI 14 alacak Xiaomi, Redmi ve POCO telefonlar belli oldu! İşte güncelleme alacak modeller MIUI 14 alacak Xiaomi, Redmi ve POCO telefonlar belli oldu! İşte güncelleme alacak modeller

Son dönemin en popüler sosyal medya uygulamalarından Clubhouse, düşündüğünüz kadar masum değil. Clubhouse konuşmalarınızı kaydediyor ve bu uygulamanın tek güvenlik problemi de değil.

İnsanların evlere kapandığı karantina döneminin popüler sosyal medya uygulaması Clubhouse giderek daha fazla kullanıcıyı kendisine çekmeye devam ediyor. İnsanların evlerinden sosyalleşmesi için oldukça uygun görünen Clubhouse sandığınız kadar güvenli olmayabilir. Clubhouse'a katılabilmeniz için ilk önce bir davetiye almanız gerekli. Karşı taraf size davetiye gönderebilmek için iPhone'unun tüm adres defterine erişim izni vermek zorunda. Bu tabi ki ilk problem. Uygulamanın kullanıcı dostu olmayan diğer kullanım şartları da mevcut. Ve bunlar pek masum değil...

Clubhouse konuşmalarınızı kaydediyor

Clubhouse'un özelliklerinden birisi olan daha sonra dinleyememe ve duraklatamama, uygulama deneyimine katkıda bulunmak için ve diğer podcast uygulamalarından sıyrılmak üzere tasarlanmış. Ancak Clubhouse konuşmalarınızı kaydetme yetkisine sahip ve kaydediyor da. Uygulamanın gizlilik politikası, Clubhouse odalarının kaydedildiğini şöyle açıklıyor:
Yalnızca olay incelemelerini desteklemek amacıyla, oda canlıyken bir odadaki sesi geçici olarak kaydederiz. Bir kullanıcı, oda etkinken bir Güven ve Güvenlik ihlali bildirirse, olayı araştırmak amacıyla sesi saklarız ve ardından araştırma tamamlandığında sileriz. Bir odada herhangi bir olay bildirilmezse, oda bittiğinde geçici ses kaydını sileriz.
Bu da Clubhouse'un sesleri kaydettiğini ve bu seslerin bir dosya olarak saklanmadığı konusunda net bir bilgi içermiyor. Ayrıca bu sesleri kimin dinleyebileceği yetkisine sahip olduğu konusunda da bir açıklama yok.

Başkalarının sizin hakkınızda paylaştığı bilgileri silemezsiniz

Uygulamaya bir arkadaşını davet etmek isteyen kullanıcının tüm adres defterini Clubhouse ile paylaşma zorunluluğu var. Bu nedenle siz Clubhouse'a üye olmasanız bile telefon ve bir çok bilgileriniz başkasının aracılığıyla uygulamanın eline çoktan geçmiş olabilir. Ve bu bilgileri silmenizin bir yolu da şu an için yok.

Hesabınızı istediğiniz gibi silmenize izin verilmiyor

Clubhouse hesabınızı uygulama üzerinden silmeniz mümkün değil. Bunun için destek ekibine mail atmanız ve hesabınızın silinmeye uygun görülmesini beklemeniz gerekli.

Clubhouse sizi takip ediyor

Clubhouse içinde ve web genelinde ne yaptığınızı izlemek için çerezleri, pikselleri ve izleme teknolojilerini kullandığını söylüyor. Bu, uygulamayla ne yaptığınızı anlamak için etkinlik izleme ve analiz araçlarını kullandığını gösteren gizlilik politikasında açık olarak belirtilmiş durumda.