Girmesi için davet edilen sosyal medya ağı Clubhouse, son zamanlarda herkes arasında popülerlik kazandı. Neredeyse her konuda sesli sohbet yapılabilen bir uygulamada kişisel veriler ne kadar güvenli?

Sosyal medya kulübü Clubhouse şu anda yalnızca iPhone sahiplerinin kullanımına açık ve son günlerin en popüler uygulamalardan biri. Ancak, kullanıcıların sesli sohbet odaları üzerinden iletişim kurmasına olanak tanıyan bu uygulamayı kullanmak için bir iPhone sahibi olmak ve bir kulüp kullanıcısından davetiye almak yeterli olacaktır. Uygulamanın 2 milyondan fazla aktif kullanıcısı var Twitter ve Facebook gibi sosyal medya ağlarından farklı olarak uygulamanın davet fonksiyonu var ancak beğeni ve yorum gibi fonksiyonları içermiyor. Clubhouse gittikçe daha fazla ilgi görüyor ve piyasa değeri şimdiden 1 milyar doları aştı. Veri uzmanları kullanıcıları kişisel verilerinin güvenliği konusunda uyardı.

Veri güvenliği ile ilgili endişeler

Uzmanların eleştirdiği noktalardan biri, kullanıcıların uygulamayı indirirken ve kayıt olurken telefonda kayıtlı tüm kişilerin bilgilerine erişmesine izin verilmesi. Bremen Tüketici Merkezi Başkanı Annabel Oelmann, "Bu şekilde gölge profillerin oluşturulması ve reklam amaçlı kullanılması riski oluşuyor" şeklinde konuşuyor. Bunun Almanya'da yasak olduğuna dikkat çeken uzmanlar, bu durumda ilgili personelin bunu yapmayacağına işaret ediyor. Böyle bir durumda söz konusu kişilerin kendi verilerinin kullanılması konusunda bilgilendirilmemiş olacağını ifade ediyor Federal ve eyalet hükümeti veri koruma konferansı başkanı Monika Grethel, sosyal medya uygulaması Clubhouse'u da eleştirdi. Gretel şunları söyledi: "Kişi ve hesap bilgilerine ne olduğu büyük ölçüde şeffaf değil", kullanıcıların kulüplere ve bağlantılarına erişmesine izin verme olasılığının olabildiğince kritik bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Grethel, "Aynısı, Clubhouse'a davet edilen bir katılımcının başka bir sosyal medya hesabı aracılığıyla kayıt/kimlik doğrulaması için de geçerli" diye konuşuyor.

Toplantıları kaydedilebiliyor

Eleştirilen bir diğer nokta da, canlı sohbette bir ihlal bildirildiğinde, tüm konuşmaların geçici olarak kaydedilebilmesidir. Oelmann şu uyarıda bulunuyor: "Bu içeriğe kim daha sonra erişebilir ve onu silmeye karar veren kişi hala karanlıktadır. Uyarı bununla sınırlı değildir: Clubhouse ayrıca kullanıcının hangi hesap ve grupla iletişim kurduğu ve hangileri gibi verileri de toplar. Anabel Oelmann, Clubhouse'un veri gizliliği kurallarının açıkça formüle edilmediğine dikkat çekerek, "Birçok soru cevapsız kalıyor. Bu veriler hangi özel amaçlarla toplanıyor ve işleniyor? Oelman, tüketicilerin Clubhouse kullanımı için sadece kendi kişisel verileri ile değil, aynı zamanda aile, arkadaşlar ve tanıdıklarının kişisel verileri ile de "ödeme yaptıklarının" farkında olması gerektiğini ifade etti. Clubhouse yetkilileri, kayıtları yalnızca şikayet olması durumunda dikkate alacaklarına ve ardından derhal sileceklerine söz verdiler. Ancak, mevcut haliyle uygulamalar birçok açıdan Avrupa Genel Veri Koruma Yönetmeliğini ihlal etmektedir. Şirketin patronları Paul Davison ve Rohan Seth'in yeni düzenlemeler için Avrupa'ya seyahat edip etmeyecekleri şimdilik bilinmiyor.