Çin'in Sinovac aşısının Faz-3 çalışması Ekim ayında Türkiye'de başlamıştı. Aşının etki oranının %83,5, hastaneye yatışı engelleme oranının ise %100 olduğu öğrenildi.Sağlık Bakanlığı Covid-1...

Tesla, insansı robotu Optimus için tanıtıma hazırlanıyor! Tesla, insansı robotu Optimus için tanıtıma hazırlanıyor!

Çin'in Sinovac aşısının Faz-3 çalışması Ekim ayında Türkiye'de başlamıştı. Aşının etki oranının %83,5, hastaneye yatışı engelleme oranının ise %100 olduğu öğrenildi.

Sağlık Bakanlığı Covid-19 ile mücadele etmeye devam ediyor. Güvenilirlik ve etkinliğinden emin olunan bir aşının vatandaşlara hızla uygulanması için harekete geçmiş, Türkiye, Çin menşeli Sinovac firmasının ürettiği Coronavac aşısının klinik çalışmalarında yer almıştı.

Sinovac aşısının Faz-3 etkinlik oranı yüzde 83.5

Hacettepe Üniversitesi tarafından düzenlenen basın toplantısında Prof.Dr.Serhat Ünal ve Prof.Dr.Murat Akova açıklamlar yaptı. 14 Eylül'de başlayan Faz 3 klinik çalışmanın rapor verilerine göre, çalışma kapsamında 10.250 kişiye aşı ve plasebo (boş aşı) uygulandı. Test sonuçlarına göre aşının etkili oranı % 83,5, bildirilen önleyici hastanede yatış oranı ise %100 olarak bildirildi. Araştırmada hem aşı hem de boş aşı uygulanan insanlarda ölüm vakalarına rastlanmadı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ilk ara sonuç serisinde Sinovac aşısının etkinliğinin% 91,23 olduğunu açıkladı.

Sinovac aşısında en çok görülen yan etkiler

Çin aşısı Sinovac'ta en sık görülen yan etkiler; yüzde 9,8 yorgunluk, yüzde 7,6 baş ağrısı, yüzde 3,8 kas ağrısı, yüzde 2,5 ateş, yüzde 2,4 titreme, lokal yan etkilerde en sık görülen enjeksiyon yerinde ağrı yüzde 1,6 olarak açıklandı.