Japon bilim insanları çift kat maske kullanmanın ne kadar fark yarattığını hesaplamak için bir süper bilgisayardan yararlandı. Sonuçlar tahmin ettiğinizden biraz farklı.Koronavirüs salgını...

Pompeii kurbanı hamile kaplumbağa arkeologları şaşırttı! Pompeii kurbanı hamile kaplumbağa arkeologları şaşırttı!

Japon bilim insanları çift kat maske kullanmanın ne kadar fark yarattığını hesaplamak için bir süper bilgisayardan yararlandı. Sonuçlar tahmin ettiğinizden biraz farklı.

Koronavirüs salgını hayatımızı tümüyle değiştirdi ve en önemli değişikliklerden biri de maske kullanımı oldu. Virüslerden korunmak için taktığımız maskeyi kimi zaman daha fazla koruma sağlaması için çift kat kullanıyoruz. Peki çift kat maske kullanmak virüslerden daha fazla korunmamızı sağlıyor mu? Sağlıyorsa ne kadar fark ediyor? Japonya’daki Fugaku adlı süper bilgisayarın, farklı türde ve kombinasyonlarda maske takılması halinde virüslerin akışını modellemek için kullanıldığı araştırmada iki kat maske takmanın virüse karşı yalnızca %4 daha fazla koruma sağladığı ortaya çıkartıldı. Yani tek maske kullanırken %85 koruma sağlarken, ikinci kat maskeyi taktığımızda koruma oranı %89'a yükseliyor. Makoto Tsubokura’nın önderliğinde çalışmayı yürüten araştırmacılar, elde ettikleri sonuçları paylaştıkları makalede çift kat maske kullanımının koruyuculuk performansını arttırmadığı sonucuna vardılar. Araştırmacılar koruyucu özelliği en yüksek olan maskelerin N95 maskeleri olduğunu da belirtti.