ChatGPT gibi son dönemde inanılmaz hızlı bir gelme gösteren yapay zeka sohbet robotları, lise ödevlerini yazmaktan yasal belgeleri oluşturmaya ve hatta mevzuat yazmaya kadar birçok alanda şimdiden kullanılmaya başlandı. 

Kaldırımları yürünemeyecek hale getiren scooter'lar için yeni karar! Kaldırımları yürünemeyecek hale getiren scooter'lar için yeni karar!

Her büyük teknolojik yenilik döngüsünde olduğu gibi, yapay zekanın bazı rolleri devralmasıyla, bazı çalışanlar işlerinden olacak. Aynı zamanda tamamen yeni faaliyetler ve istihdam için de potansiyel fırsatlar çıkacaktır.

Uzmanlar yakın gelecekte ChatGPT ve diğer yapay zeka araçları tarafından devralınmaya en açık işleri ve meslek dallarını sıraladı.

İşte ChatGPT gibi yapay zeka araçlarının insanların yerine geçebileceği işler:

bilgisayar donma (3)

Bilgisayar Programcılığı

ChatGPT, uygulamaları ve yazılımları programlamak için bilgisayar kodu yazabilir. İnsan kodlayıcıların dilinde hatalar olup olmadığını kontrol edebilir ve fikirleri programlama diline dönüştürebilir.

Bu da şimdiye kadar insanlar tarafından geliştirilen temel programlama işlerinin ChatGPT’nin yapabileceği anlamına gelebilir. 

Temel e-posta gönderimi

Randevu ayarlamak, iptal etmek gibi basit idari veya zamanlamalı e-posta yazma işleri kolayca ChatGPT gibi araçlara yaptırılabilir. 

Orta seviye yazım işleri

İnsan kaynakları mektupları yazmak, reklam metni üretmek ve basın bültenleri hazırlamak gibi işler de dahil olmak üzere bazı orta düzey beyaz yakalı işlerin yapay zeka tarafından gerçekleştirilebileceği düşünülüyor. 

Botlar, temel reklam metni yazmak, yasal belgelerin ilk taslaklarını yazmak gibi görevlerde kullanılabilir. 

Medya planlama ve satın alma

Yaratıcı endüstrilerin de etkilenmesi muhtemeldir. Dünyanın en büyük reklam ve halkla ilişkiler grubu olan WPP'nin kurucusu ünlü reklam yöneticisi Sir Martin Sorrell, yakın tarihli bir panelde şirketlerin reklam alanı satın alma biçimlerinin beş yıl içinde "oldukça etkili bir şekilde" otomatik hale gelmesini beklediğini söyledi. 

"Böylece, bir müşteri olarak sınırlı deneyime sahip 25 yaşındaki bir medya planlayıcısına veya alıcıya bağımlı olmayacaksınız, ancak verileri havuzlayabileceksiniz. En büyük değişiklik bu" dedi.

Yasal işlemler

Yapay zeka uzmanlarına ve hukuk uzmanlarına göre, ChatGPT'nin yetenekleri hukuk mesleğine iyi bir şekilde uyum sağlıyor. ChatGPT'nin robotu kısa süre önce bir hukuk fakültesi sınavını geçti. Anayasa hukukundan vergilendirmeye ve haksız fiillere kadar çeşitli konularda makaleler yazdıktan sonra bu sınavdan geçer not aldı.

Ev kiralama sözleşmeleri, vasiyetler ve ihlal sözleşmeleri dahil olmak üzere yaygın yasal formlar ve belgeler gelişmiş bir yapay zeka robotuyla hazırlanabilir.

Editör: Burak Karahan