ChatGPT'nin sohbet geçmişi özelliği, hizmetteki kişilere diğer kullanıcıların konuşmalarının açıklamalarını gösteren bir hatanın ardından çevrimdışı altına alındı.

chatgpt-1

Reddit'te bir kullanıcı, kendisine ait olmadığını söylediği birkaç ChatGPT konuşmasının açıklamalarını gösteren bir fotoğraf yayınladı. Reddit kullanıcısından bağımsız olarak ayrıca hatanın farkına varan bir Twitter hesabı da aynı hatanın ekran görüntülerini yayınlaması üzerine, hataya göz atmak kullanıcılar arasında çığ gibi büyüdü. OpenAI sözcüsü olayı doğruladı ve hatanın konuşmaların tam metinlerini paylaşmadığını, yalnızca kısa tanımlayıcı başlıkları ile paylaştığını belirtti.

ChatGPT

Hata, ChatGPT ile paylaşılan hassas bilgiler konusunda dikkatli olunması için önemli bir hatırlatma niteliğinde oldu. OpenAI'nin web sitesinde, şirketin bir kişinin geçmişinden belirli istemleri silemeyeceğini ve konuşmaların eğitim için kullanılabileceğini belirten bir gizlilik sözleşmesinde "Lütfen görüşmelerinizde herhangi bir hassas bilgiyi paylaşmayın" uyarısı yapılıyor. 

Microsoft Copilot, Android'e geliyor! Microsoft Copilot, Android'e geliyor!

OpenAI'nin hataya yanıt olarak ChatGPT'yi geçici olarak kapattığını, ancak o gece daha sonra tekrar çevrimiçi duruma getirildiğini bildirdi. Son hata onarım güncellemesine göre, sohbet geçmişi kenar çubuğunu açmaya çalışınca, "Geçmiş geçici olarak kullanılamıyor"  yazıyordu ve şirket, geçtiğimiz saatlerde bu yazıyı, "Bu özelliği mümkün olan en kısa sürede geri yüklemek için çalıştığını" belirten bir mesajla değiştirdi. 

Paylaşılan ilk güncellemede, sorunun nedeninin isimsiz bir açık kaynaklı yazılımdaki bir hata olduğu düşünüldüğünü, ancak kesin nedene yönelik bir soruşturmanın devam ettiğini belirtiyor.

Editör: Enes Sapmaz