Evrim kuramının kurucusu biyolog ve doğa tarihçisi Charles Darwin’in mirasını korumak amacıyla Cambridge Üniversitesi tarafından önemli bir projeye imza atıldı. Bu proje kapsamında evrim kuramının babası Charles Darwin'in yazdığı ve Darwin'e yazılan toplam 15 bin mektup bir internet sitesinde bir araya getirildi.

Bu geniş arşiv içerisinde 400’ü yeniden yorumlanmış toplam 15 binden fazla mektup var. Yazışmaların tamamı, 1822 ve 1882 yıllarını, yani 60 yıllık bir süreci kapsıyor.

20word.600

Darvin'in tüm mektuplarına Buraya Tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca internet sitesinde yer alan filtreleri kullanarak belli bir tarihi seçebilir ve o dönemdeki mektupları inceleyebilirsiniz.

Çin'de yer alan gizemli Cennet Çukuru: Dünyanın en büyüğü Çin'de yer alan gizemli Cennet Çukuru: Dünyanın en büyüğü

Projenin ardındaki ekip, Darwin’in yaşamının son dört ayında yazdığı ve kendisi için yazılan tüm mektuplarını fiziksel olarak bassacak. Bu basımın 2023’ün ilk aylarında piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Paylaşılan bu koleksiyonda, fiziksel kopyalara dahil edilemeyecek kadar geç keşfedilen mektuplar olduğu da belirtilmiş.  

Örnek olarak Darwin'in Federico Philippi'ye yazdığı mektup:

2022-11-28 11_34_21-Window

“Sayın Bay (Federico Philippi)

Size çok fazla emeğe mal olan Şili bitkileri kataloğunuzu bana gönderdiğiniz için size minnettarım. Şili'nin doğal tarihi hakkında, yıllar önce o muhteşem ülkeyi ziyaret ettiğim zamana göre ne kadar çok şey biliyoruz! Ve bu artan bilginin pek çoğu için dünyanın size borcu var! Ve dünyanın size borçlu olduğu bilgi ne kadar da arttı! (3 Nisan 1882)”