Türkiye’nin savuma sanayii başta olmak üzere bir çok farklı alana bor karbür tedarik etmeye başlayacak olan üretim tesisi geçtiğimiz günlerde Balıkesir Bandırma’da açıldı. Açılış sonrasında, bor karbürün kullanımıyla ilgili uzun yıllar çalışmalar yürüten ve birçok projeye imza atan Prof. Dr. Tarık Baykara, yeni açıklamalar yaptı.

bor karbür (6)

Bu devrim niteliğindeki materyalin savunma sanayii, otomotiv ve birçok alanda kullanabileceğini söyleyen Baykara, bor karbür kullanılan ürünlerin hafif ve rahat kullanılabilmesi özelliğiyle de savunma ve güvenlik alanında avantaj sağladığını söyledi.

Doğuş Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğr. Üyesi Prof. Dr. Tarık Baykara, bor karbürün Amerika başta olmak üzere birçok ülkede çeşitli yerlerde kullanıldığını belirtti.

bor karbür (4)

Bor karbürün etkisi ve avantajları üzerine açıklamalar yapan Baykara, "Bor karbürünün üretim fabrikası geçtiğimiz günlerde açıldı. Bizim ileri teknoloji malzemesi dediğimiz grubun içerisinde yer alan stratejik ve kritik bir malzeme." dedi

blr

Çeşitli uygulamalarda kullanıldığı takdirde son derece etkin olan bor karbür, verimliliği yüksek zırh malzemesi olarak da kullanılabiliyor. Uzun namlulu tüfek, tabanca gibi çelik çekirdekli mermi kullanan silahlara karşı çok etkin bir şekilde koruma sağlayabiliyor .

"Savunma ya da güvenlik maksatlı olarak zırhlı araçlarımızın korunmasında, ağır muharebe tanklarının kullanılmasında etkin bir malzeme olarak kullanabiliyoruz.  Özellikle çok sert olması yani doğada bulunan elmastan sonraki insan yapımı en sert malzemelerden bir tanesi. Çelik çekirdekli mermilere karşı bu sertliği ile karşı koyabiliyor. Çekirdeği toz haline getiriyor”

Google, Workspace'i daha basit hale getirecek yeni yapay zeka özelliğini kullanıma sundu! Google, Workspace'i daha basit hale getirecek yeni yapay zeka özelliğini kullanıma sundu!

Editör: Enes Sapmaz