Anlık oynama sayısıyla rekorlar kıran Cyberpnuk 2077 oyun dünyasının gündemindeyken yapımcı CD Projekt Red’in yüzü ise gülmüyor. 10 Aralık’ta yayınlanan oyun için ilk inceleme videolarının gelmesi...

Anlık oynama sayısıyla rekorlar kıran Cyberpnuk 2077 oyun dünyasının gündemindeyken yapımcı CD Projekt Red’in yüzü ise gülmüyor. 10 Aralık’ta yayınlanan oyun için ilk inceleme videolarının gelmesiyle birlikte, CD Projekt Red hisselerinde düşüş gözlemlendi.

Cyberpunk 2077 çok beğenilmesine rağmen garip hatalar ve oyundaki  aksaklıklar nedeniyle eleştiri oklarının hedefi haline geldi. Bu durum şirketin hisse fiyatlarına da yansıdı. Polonyalı oyun üreticisinin hisselerinde %20 düşüş gözlemlendi. Yılan hikayesine dönen çıkış öyküsünden sonra CYberpunk 2077 9 ayrı platformda birden yayımlanmayı başarmıştı. 3 kez erteleme alan oyun için beklentiler çok büyüktü. Oyunun yapım aşamasında 130 milyon dolar para harcandığı bilgisi paylaşıldı. Varşova merkezli CD Projekt Red, 2015 yılında efsane RPG oyun The Witcher 3: Wild Hunt’ı  piyasaya sürmesinden bu yana hisse fiyatını  yaklaşık %1.400 arttırdı ve bu süre zarfında piyasa değerini yaklaşık 10 milyar dolara yükseltti. Oyundaki hatalardan biri ülkemizi de yakından ilgilendiriyor. Son ortaya çıkan bir skandalda Atatürk’e hakaret edildiği ortaya çıktı. Atatürk’ün “İstikbal Göklerdedir” sözünden esinlenerek üretilen bir grup isminde bariz şekilde hakaret içeren bir kelime bulunuyor. Cyberpunk 2077’nin yapımcısı CD Projekt Red, konuyla ilglil henüz resmi bir açıklama yayımlamadı.

Oyun dünyasının en değerli 5 şirketi

Electronic Arts

Kanadalı Electronic Arts (EA), uzun yıllardır ürettiği FIFA ve NFL serisiyle oyuncuların en çok oynadığı oyunlara imza atıyor. Son zamanlarda oyun içi satın alımlar nedeniyle yargılama sürecinde olan EA, $4.14 Milyar dolar piyasa değerine sahip.

Namco Bandai

Pacman sersisiyle adını duyuran Namco Badai, Ace Combat, Tekken gibi popüler oyunların yanı sıra Nintendo için ürettiği içeriklerle de dikkat çekiyor. Japonya merkezli şirketin piyasa değeri yaklaşık 4.74 milyar dolar

Activision

Calll of Duty, Crash ve Tony Hawks serisiyle yakından bildiğimiz Activision Amerikada faaliyet gösteren bir şirkettir. 2007 yılında Activision ve Vivendi şirketleri birleşme yoluna gitmiştir. Activision şirketinin piyasa değeri 4.85 milyar dolardır.

SEGA

Listenin ikinci sırasında Japon üretici SEGA yer alıyor. Günümüzde ürettiği Football Manager sersisiyle yok satan SEGA, 3 Haziran 1960 tarihinde kurulmuştur. Sonic serisiyle 7’den 70’e herkesin tanıdığı SEGA’nın piyasa değeri 4.9 Milyar dolar

Nintendo

Japonya merkezli kurulan Nintendo, 23 Eylül 1889’da ilk kez kart oyunları üreterek oyun dünyasına giriş yaptı. En köklü oyun şirketlerinden olan Nintendo dünya genelinde Super Mario serisiyle biliyor. Oyun dünyasına 1985’te giriş yapan Super Mario, büyük satış rakamları yakalamış ve gerçek bir oyun ikonu haline gelmiştir. Günümüzde konsol ve oyun tarafında faaliyetlerini sürdüren Nintendo’nun piyasa değeri yaklaşık 6.28 milyar dolar.