Prototip testleri SpaceX’in Starship programı için son hızla devam ediyor. Son fırlatmada SN9’un yüksekten uçup Teksas’ın Körfez Kıyısı’na düşmesinden sadece haftalar sonra, SN10 bu kazayı unutturmaya çalışacak.

SN10 ve SN9, şirketin Boca Chica, Texas’taki (veya bilindiği üzere Starbase) tesisinde geliştirmekte olduğu SpaceX ve Elon Musk’ın Starship’lerinin son roket prototipleridir. Musk, yeni nesil roketin dünya çapında devrim niteliğinde noktadan noktaya seyahat etmenin yanı sıra sivilleri aya, Mars’a ve daha ötesine göndereceğinin sözünü de verdi. Son birkaç yılda, Starship prototipleri kısa, alçak irtifa “atlamalardan” yüksek irtifa uçuş gösterilerine doğru fırlatmalar yapıldı. Son iki prototipleri olan SN8 ve SN9, ticari jetlerin seyrettiği irtifalarda uçtu, ancak daha sonra sonra inişlerde sert bir düşüş gerçekleştirdiler.

Musk, testlerden önce, bu tür planlanmamış olaylarının geliştirme sürecinin bir parçası olmasını beklediği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Aralık ayında SN8’in uçuş ve kazayla inişini takiben, SN9’un takip uçuşunda Ocak ayı boyunca bir dizi gecikme yaşanmıştı. SN8’in Federal Havacılık İdaresi’nden gerekli tüm onaylar alınması biraz zaman almıştı. FHİ test uçuşu için alınan güvenlik önlemlerinden memnun kaldıktan sonra SN9 2 Şubat’ta fırlatmasını gerçekleştirdi. Aksiliklerle sonlanan fırlatmanın araştırılması 19 Şubat’ta bittikten sonra bir FHİ sözcüsü e-posta yoluyla, ajansın iniş talihsizliğiyle ilgili soruşturmayı kapattığını ve “Lisans güncellemelerinin FHİ tarafından onaylanmasını bekleyen SN10 test uçuşunun önünü açtığını” belirtti.

OKUYUN  Moderna aşısının oluşturduğu antikor sayısı BioNTech’in iki katı!