İnsanlar yaşlanmaya henüz bir çare bulamamışken, konuyla ilgili araştırmalar gelecek için sağlam bir temel oluşturmaya başladı. Bizi bu noktaya götürecek ve yaşlanmanın olumsuz etkilerini ortadan kaldıracak 9 bilimsel keşfi listeledik.

Sağlık sektörü gelişen teknoloji sayesinde 10 yıl öncesine göre çok daha ileri bir noktaya taşınmıştır. Yine de teknoloji gelişiminin katlanarak hızlanmasına rağmen, bilim adamları insan doğasının gerçekliğine bir çözüm bulamadılar.

Bilim insanları, birçok insanı zayıflatan ve ölüme neden olan yaşlanmanın çaresini henüz bulamamış olsa da, bu konuda birçok önemli araştırma yapıldı. Yaşlanmanın ortadan kaldırılmasına yavaş yavaş yaklaşmamızı sağlayan bu bilimsel çalışmalardan 9 tanesini sizler için listeledik.

1-Kök hücrelerle yaşlanmayı geri çevirmek

Kaliforniya’daki Salk Biyolojik Araştırma Enstitüsü 2016’da büyük bir başarıya imza attı. Bilim insanları, yaşlanan bir farenin hücrelerini uyarılmış pluripotent kök hücrelerle yeniden programladılar. Yetişkin hücrelerden üretilen kök hücreler, cilt hücrelerinin embriyonik duruma dönmesini mümkün kılmıştır. Çalışmanın sonuçları, hücreleri yeniden programlanan farelerin kontrol grubundaki farelerden %30 daha uzun yaşadığını ortaya koydu.

Bu çalışmayı yapanlar: Alejandro Ocampo, Pradeep Reddy, Paloma Martinez-Redondo, Aida Platero-Luengo, Ergin Beyret ve 17 bilim insanı daha

2-Yaşlı hücrelerde kaybedilen bir yeteneği geri getirmek

Exeter ve Brighton üniversiteleri tarafından 2017 yılında yayınlanan bir araştırma, ters yaşlanma teknolojisi alanında ileriye doğru dev bir sıçramaya yol açtı. Daha önce hücre eklemenin yaşlanma ile etkisiz olduğunu belirten bir çalışmaya dayanarak, bu çalışma, ters analoglar kullanılarak eski hücrelerde birleştirmenin yeniden etkinleştirilebileceğini gösterdi. Başka bir deyişle, eski hücreler hala genç hücreler gibi bölünebilecek.

Bu çalışmayı yapanlar: Eva Latorre, Vishal C. Birar, Angela N. Sheerin, J. Charles C. Jeynes, Amy Hooper, Helen R. Dawe, David Melzer, Lynne S. Cox, Richard G. A. Faragher,

OKUYUN  İngiltere'de yapılan gen çalışması ile hayvanların cinsiyeti seçilebilmeye başlandı!

3-Yaşlanan hücreleri yeniden gençleştirmek

California Üniversitesi ve California Teknoloji Enstitüsü’nden bilim insanları, hücrelerdeki mitokondriyi onarmak için bir yöntem geliştirdiler. Bilim insanları, mitokondride mutant mtDNA oluşumunun hücre yaşlanmasına ve ölümüne neden olduğunu bularak, hücrelerin kendi kendini yeme özelliklerini mtDNA’yı hedeflemek için kullanabildiler.

Bu çalışmayı yapanlar: Nikolay P. Kandul, Ting Zhang, Bruce A. Hay ve Ming Guo

4-Yaşlanmayı tersine çevirmek

Biyolojik yaşlanmada kilit rol oynayan gizemli bir gen, Wisconsin-Madison Üniversitesi’ndeki bilim insanları tarafından Kasım 2020’de yapılan bir çalışmada keşfedildi. Bilim insanlarının beğeni toplayan başarısı, bize biyolojik yaşlanmayı önemli ölçüde yavaşlatma ve tersine çevirme yolu verdi.

Bu çalışmayı yapanlar: Hongli Jiao, Brian E. Walczak, Ming‐Song Lee, Madeleine E. Lemieux ve Wan‐Ju Li

5-Mevcut ilaçlarla yaşlanmanın önüne geçilebilir

Nature Medicine’de 2018’de yayınlanan bir araştırma, mevcut ilaçların insan ömrünü uzatmayı ve yaşa bağlı sağlık sorunlarını geciktirmeyi mümkün kılabileceğini öne sürüyor. Farelerde yapılan bir çalışmada, fareler dasatinib ve quercetin ile tedavi edildi. Sonuçlar, tedavi edilen farelerin diğer farelerden% 36 daha uzun yaşadığını gösterdi.

Bu çalışmayı yapanlar: James L. Kirkland tarafından yönetilen ve 33 bilim insanından oluşan bir grup

6-Hücrelerin kırışmaları engellenirse yaşlanma azalabilir

Mayıs 2018’de yayınlanan bir araştırma, yaşlanmanın etkilerinin çoğunun hücrelerdeki kırışıklıklardan kaynaklandığını ortaya koydu. Buna göre bir hücre buruştuğunda DNA olması gerektiği gibi çalışamazdı. Araştırmaya göre buruşuk hücreler, hücreleri yumuşatan laminat adı verilen bir protein ile yumuşatılabiliyor. Böylelikle hücreler tekrar genç hücreler gibi işlev görecektir.

Bu çalışmayı yapanlar: Holly Whitton, Larry N. Singh, Marissa A. Patrick, Andrew J. Price, Fernando G. Osorio, Carlos López‐Otín, Irina M. Bochki

7-Damarlara gençlik aşısı

Ocak 2018’de Cell Reports’ta yayınlanan bu araştırmaya göre gençlerin kanı yaşlanmaya karşı bir silah olarak kullanılabilir. Araştırmalarında bilim insanları, genç farelerden yaşlı farelere kan verdiler, bunun sonucunda yaşlı farelerin beynindeki nöron ve kök hücrelerin üretimi uyarıldı. Sonuçlar alındıktan sonra klinik araştırmalara da başlandı.

OKUYUN  Dünyanın en büyük gezegenevi açılıyor

Bu çalışmayı yapanlar: Geraldine Gontier, Manasi Iyer, Jeremy M. Shea, Elizabeth G. Wheatley, Miguel Ramalho-Santos, Saul A. Villeda

8-Belirli hücrelerin ortadan kaldırılmasıyla hayat uzatılabilir

Ekim 2015’te Cell Metabolism dergisinde yayınlanan 10 yıllık bir araştırmaya göre, bilim adamları, yaşamı uzatabilecek genleri başarıyla tanımladı ve ortadan kaldırdı. Bilim adamları 238 gen tespit ettiler ve bu genler silindiğinde yaşamın %60 artabileceğini ortaya çıkardılar.

Bu çalışmayı yapanlar: Toplamda 81 bilim insanından oluşan ekip

9-Kenevir, beyin fonksiyonlarını geliştirmede rol oynayabilir

Şu anda kötü bir üne sahip olan kenevir, Mayıs 2018’de yayınlanan bir araştırmaya göre beyin fonksiyonlarını iyileştirmek için kullanılabiliyor. 12-18 aylık farelere, dört hafta boyunca yapılan deneyler, farelerin beyninin biyolojik durumunun tetrahidrokanabinol (THC) ile tersine çevrilebileceğini göstermiştir.

Bu çalışmayı yapanlar: Andras Bilkei-Gorzo, Önder Albayram, Astrid Draffehn, Kerstin Michel, Anastasia Piyanova, Hannah Oppenheimer, Mona Dvir-Ginzberg, Ildiko Rácz, Thomas Ulas, Sophie Imbeault, Itai Bab, Joachim L Schultze ve Andreas Zimmer