Wuhan’da araştırma yapan bir grup bilim isanı, şehir genelinde piyasaya sürülen pirinç ve pamuk gibi ürünlerde MERS ve SARS gibi hastalıklara neden olabilecek virüslerin genetik dizinlerini keşfettiler. Bu araştırma, 2017’den 2020’ye kadar olan aralığı kapsıyor ve ayrıca COVID-19’un insanlara nasıl yayıldığına dair bazı ipuçları sağlıyor. 

2019 yılının sonunda hayatımıza giren koronavirüs salgınıyla tanışmamıza yol açan Çin’in Wuhan kenti, uzun süredir medyanın gündeminde değildi. Çünkü Çin, geçtiğimiz senenin başlarında virüsle alakalı ciddi önlemler aldı ve öncelikle Wuhan olmak üzere ülke genelinde salgını başarıyla kontrol altına aldı. Bu nedenle Wuhan’ı pek çok kişi unutmuş durumda. Fakat bu kez Wuhan’la ilgili yeni ve ürkütücü bir gelişme yaşandı. Kentte inceleme yapan bilim insanları, aralarında koronavirüs türlerinin de dahil olduğu yeni virüsler keşfettiler. 

Yaptıkları araştırmayı bilimsel araştırmaların paylaşıldığı bir platform olan ArXiv’de paylaşan bilim insanları, 2017 ila 2020 yılları arasında piyasaya sürülen pirinç ve pamuk gibi ürünlerin genetik dizilerinin tamamında MERS ve SARS gibi hastalıklara yol açabilen virüslerin tüm genetik dizinlerin olduğunu tespit ettiler. 

Bilim insanlarına göre bu argüman doğrusa 2017 ila 2020 yılları arasında Wuhan’da lanse edilen ve diğer şehirlere gönderilen bazı ürünler adeta virüsle dolu. 

OKUYUN  İdrar ile elektrik üretilebilecek!