Akıllı telefonunuzu kendi vücudunuzla şarj ettiğinizi hiç düşündünüz mü? Küçük ve yeni bir alet artık vücudunuzun elektriğini bir pile dönüştürebilecek. Yani kalp pilleri, ilaç dağıtım pompaları ve diğer vücuda yerleştirilebilir tıbbi cihazlar yeni bir tür yenilenebilir enerji ile çalışabilir hale geldi: insan vücuduyla.

Termoelektrik jeneratör (TEG) adı verilen giyilebilir cihaz, vücudunuzun ısısını doğrudan elektrik enerjisine çevirebiliyor. Colorado Üniversitesi (CU) Boulder bilim adamları gerilebilir cihazın arkasındaki TEG’lerini küçük bir halka şeklinde test etti, minik jeneratör teorik olarak ne kadar güç üretmek istediğinize bağlı olarak saat boyutunda ya da tüm kolunuzu kaplayacak büyüklükte olabiliyor.

Peki nasıl çalışıyor?

İlk önce giyilebilir cihazı takarsınız. (Sadece cildinizle temas ettiğinden emin olun.) Cihazın içindeki esnek, şekillendirilebilir devre daha sonra vücut ısınızı elektriğe dönüştürür. Bu arada, aletin içine yerleştirilmiş özel bir malzeme, siz hareket ederken kırılmaması için kendini iyileştirir ve yeniden yapılandırma özelliğine sahip.

TEG, tıpkı cildiniz gibi esnek ve dayanıklıdır. Bilim adamları, Science Advances’da görünen çalışmalarında, her türlü koşulda rahatça giyebileceğiniz söylüyor. Cihazın cildinize dokunan parçası sıcaklığınızı enerjiye çeviriyor.

CU Boulder’da makine mühendisliği doçenti olan Jianliang Xiao, yaptığı bir açıklamada, “Gelecekte, bir pil dahil etmeden giyilebilir elektronik cihazlarınıza güç sağlayabilmek istiyoruz. Bir pili her kullandığınızda, o pili bitiyorsunuz ve sonunda onu değiştirmeniz gerekecek. Termoelektrik cihazımızın güzel yanı, onu takabilmeniz ve size sürekli güç sağlamasıdır. “dedi.

 

OKUYUN  Beynimizin yüzde 100'ünü kullansaydık ne olurdu? Sadece yüzde 10'unu mu kullanıyoruz? - VİDEO