Yeni yapılan arkeolojik keşifler ışığında, Vikingler‘in, Kristof Kolomb‘un Amerika’yı keşfinden yüzyıllar önce Kuzey Amerika’da yaşadığı ortaya çıktı.

Groningen Üniversitesi’nin liderliğindeki bir arkeoloji ekibi, Kanada’da bulunan L’Anse Aux Meadows isimli bölgede yeni bir keşifte bulundu. Bu keşfe göre Vikinglerin bundan 1000 yıl önce Amerika’da yaşamını sürdürdüğü anlaşıldı. 1021 yılında Kuzey Amerika kıtasında bulundukları düşünülen Vikingler’in, Kristof Kolomb’un Amerika’yı keşfinden 471 yıl önce bölgede yer aldıkları anlaşılmış oldu.

Üzerinde kesik izleri bulunan bir tahta parçaları sayesinde bu bilgiye ulaşan bilim insanları, parçaların incelenmesinin ardından 1021 yılı bilgisine ulaştı. Ayrıca tahtada bulunan işaretlerin yerel halk tarafından yapılmadığı, Hollanda çevresinde yapıldığı ve Vikinglere ait olduğu ortaya çıktı.

Uzmanlara göre bu keşif, Avrupalıların Amerika’daki yerleşimini ve dünya çapında bilginin, malların, ve genetik bilginin nasıl yayıldığını kesin bir referans noktası vererek, Avrupalıların ayak bastığı yerler hakkında bilinen en erken ve en doğru tarihi bize veriyor.

Vikinglerin Kristof Kolomb’dan daha önce Amerika’ya ulaştığı tahmin ediliyordu; ancak bunun ne zaman olduğu ile ilgili kesin bir tarihe ulaşılamıyordu. Son yıllarda arkeologlar, ağaç halkalarını sayarak tarihlendirme yapmada işe yarayan dendrokronoloji isimli yöntemi daha sık kullanmaya başladılar.

Güneş fırtınaları tarihleme için kullanıldı

Güneş fırtınaları sebebiyle oluşan radyokarbonların ağaç halkalarında bulunması sayesinde keşfedilen ağaçlarda tarihleme yapılabildi. Örnek vermek gerekirse; MS 992 yılından sonraki yıllarda bir güneş fırtınası meydana geldi, bu sebeple de Dünya’ya gelen kozmik ışınlar ağaç halkalarında radyokarbon üretti. L’Anse Aux Meadows’da keşfedilen tahtalarda da bu halkalara rastlanıldı.

Groningen Üniversitesi’nden arkeolog Margot Kuitems de bununla ilgili, “Güneş fırtınasından gelen sinyali bulmak, ağaç kesme aktivitesinin 1021 yılında gerçekleştiğini bize gösterdi”.

OKUYUN  Ford'un başı dertte! 1.3 milyar dolarlık ceza...

Araştırmacılara göre bu bulgular, İskandinavların tam olarak 1000 yıl önce, 1021 yılında, Kuzey Amerika kıtasında aktif olarak faaliyet gösterdiğine dair şu ana kadarki en iyi kanıtı sağlıyor.