Falcon 9 roketiyle Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türksat ve SpaceX ortaklığında uzaya gönderilen Türksat 5A’dan sonra sıra 5B’de. Yılın ilerleyen günlerinde Türksat 5B’nin de fırlatılması bekleniyor. İlk milli haberleşme uydusu olan Türksat 6A için çalışmalar da hızla devam ediyor. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 6A uydusunun fırlatma hizmeti temini sözleşmesinin, Türksat ile SpaceX arasında imzalandığını açıkladı. Uydu, gerekli tüm altyapısal çalışmaların tamamlanmasından sonra Falcon 9 roketiyle uzaya gönderilecek. 

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada Türksat 6A uydusunun montaj, entegrasyon ve testlerinin Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezi’nde gerçekleştiğini belirten Bakan Adil Karaismailoğlu konuşmasına, “2021 yılında uydu uçuş modeli entegrasyon faaliyetlerinin tamamlanarak çevresel test aşamasına geçilmesi bekleniyor.” ifadelerini kullanarak devam etti. Ayrıca Bakan Karaismailoğlu, Türksat 6A’nın üretim ve test sürecinin 2022 yılı sonunda tamamlanacağını ve 2023 yılının ilk çeyreğinde fırlatılmasının planlandığını söyledi. 

Türksat 6A uydusu için fırlatma hizmeti temini konusunda birçok sayıda fırlatıcı firmayla görüşüldüğünü belirten Adil Karaismailoğlu, firmaların çözümlerini titizlikle incelediklerini de vurguladı. Değerlendirmeler neticesinde teknik, idari ve mali açıdan en iyi çözümü Elon Musk’ın ABD merkezli şirketi SpaceX firmasının sunduğunu kaydetti. Bakan, SpaceX firmasının seçilmesinin ardınan SpaceX’e ait olan Falcon-9 roketinin fırlatıcı olarak seçildiği bilgisini de paylaştı. Sözleşmenin imzalanma sürecinin tamamlandığını belirten Bakan Adil Karaismailoğlu, “Bu kapsamda Türksat ile Space Exploration Tech. Corp. (Space X) firması arasında TÜRKSAT-6A uydusunun fırlatma hizmeti temini sözleşmesi imzalandı. Bu sözleşme aynı zamanda TÜRKSAT A.Ş. olarak fırlatma hizmeti için uydu üreticisi yerine fırlatıcı firma ile doğrudan imzalanan ilk sözleşme niteliğindedir. Söz konusu fırlatıcı hizmet alımı sözleşmesi kapsamındaki faaliyet ve işlemler TÜRKSAT A.Ş. uzman kadrosuyla yürütülecektir.” açıklamalarında bulundu. 

OKUYUN  Ay’da yaşamanın maliyeti belirlendi