Oppiella Nova adı verilen ve tümünü dişilerin oluşturduğu antik bir böcek türü, hiç cinsel ilişkiye girmeden günümüze kadar gelebildi. Peki nasıl?

‘Antik aseksüel’ böceğimiz, bir mite(akar) türü. Bilim insanları daha önce bu türün, yıllardır cinsel ilişkiye girmeden nasıl ürediği konusunda çalışmalar yaptığı ve bu böcek türünün ara sıra kazara bir erkek ürettiği varsayılıyordu. Fakat durum çok farklıydı.

Yapılan son araştırmada Oppiella nova’nun kendini klonlayabildiği ortaya çıktı.

Meselson Etkisi

Araştırmada, “Meselson Etkisi” adı verilen bir süreç ile, Oppiella nova’nın kendinin genetik olarak çeşitli versiyonlarını klonlayabildiği ortaya çıktı. . Bu klonlama işlemi sayesinde de, böceğin genetik bilgisinin farklı kopyalarını ayrı mutasyonlarla oluşturması sağlanmış oldu. Bu, bilim insanlarının Meselson etkisini gözlemleyip üzerinde çalıştıkları ilk araştırma.

Araştırmanın ortak yazarlarından Tanja Schwander; yaptığı basın açıklamasında konuya dair, “Bu kulağa basit gelebilir. Ancak pratikte, Meselson etkisi hayvanlarda hiçbir zaman kesin olarak kanıtlanmamıştı – şimdiye kadar,” dedi.

İnanılmaz derecede nadir rastlanmakla birlikte, bazı canlılar doğada cinsel üreme olmadan hayatta kalarak türlerini devam ettirebilir. Daha geçen yıl araştırmacılar, milyonlarca klondan oluşan devasa bir UFO benzeri deniz yaratığı keşfetmişti.

‘Cehennem Kuyusu’nun dibine ilk kez inildi! Kuyunun dibinde ne var?

OKUYUN  ATM'den yapılan EFT ücretlerine zam geldi!