T-rex olarak bilinen dinozor türü Tyrannosaurus rex’in aslında sanılandan oldukça yavaş hatta insana yakın bir hızda yürüdüğü belirlendi.

Royal Society Open Science dergisinde yayımlanan araştırmada, Hollandalı paleontologlar, Leiden kentindeki doğal tarih müzesi Naturalis Biyoçeşitlilik Merkezinde bulunan 12 metrelik yetişkin T-Rex fosilinin üç boyutlu modelini oluşturdu ve dinozorun adım ritimlerini hesapladı. Çalışmada dizonorun oldukça büyük olan kuyruğunu da hesaba katan araştırmacılar, bir T-Rex’in normal yürüme hızının saatte 4,6 kilometre olabileceğini belirledi. Bilim insanları, daha önceki araştırmalarda T-Rex’in yürüme hızını hesaplamada bacaklarına bakıldığını ama ağır kuyruğunun dikkate alınmadığını kaydetti.

Tyrannosaurus, Kretase Devri’nin sonlarında (68-66 milyon yıl önce) yaşamış avcı bir dinozor cinsi. Tiranozorların çoğu, kafatasları 1 metreden daha uzun olan iri etçil teropod dinozorlardı. T. rex, güçlü arka ayakları üzerinde yürüyen; son çalışmalar ışığında eğik bir gövde pozisyonunda duran ve kuyruğu ile dengesini sağlayan; uzunluğu 12 metreyi, dik durduğunda boyu 4 metreyi geçen; yetişkinleri 4-6 ton ağırlığında olan büyük bir canlıydı. Bu cinsin üyeleri Kuzey Amerika ve Asya’da yaşamıştır.

OKUYUN  Samanyolu Galaksisi'nin nasıl ve ne zaman oluştuğuna dair yeni bulgular paylaşıldı