Norveç’te yapılan yeni bir araştırmaya göre, şampuanınız sizi şişmanlatıyor olabilir. Kulağa çok saçma geliyor değil mi? Peki bu nasıl mümkün olabilir? İşte detaylar…

Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde yapılan bir dizi araştırmada, bilim insanları, şampuan şişelerinden mutfak süngerlerine kadar günlük kullanılan ürünlerde metabolizmamızı etkileyebilecek ve kilo alımına katkıda bulunabilecek 11 farklı kimyasalı keşfetti.

Araştırmacılar, 34 farklı ürünü inceleyip bu ürünlerin hangi kimyasalları içerdiğini ortaya çıkardı. 55 binden fazla farklı kimyasal bileşen bulunan bu ürünlerde, bileşenlerinin 11’inin metabolizmayı etkilediği açıklandı.

629 maddede metabolizmayı etkileyen madde var

Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden Doç. Dr. Martin Wagner, “Deneylerimiz, sıradan plastik ürünlerin aşırı kilo ve obezitenin arkasında ilgili ve hafife alınan bir faktör olmadığını ortaya koydu” dedi.

Bu araştırma ile kilo alımından sorumlu olabileceği görülen bazı plastiklerin, daha önce gelişimimizi ve doğurganlığımızı etkileyebilecek “obezojenler” olarak da bilinen endokrin bozucu kimyasallar içerdiği de ortaya atılmıştı.

Yağ hücresini gelişimini hızlandırıyor

Araştırmada incelenen plastik ürünlerin üçte birinden gelen kimyasalların, laboratuvar deneylerinde yağ hücresi gelişimine katkıda bulunduğu ortaya çıkarıldı. Plastiklerden gelen kimyasalların öncü hücreleri yağ hücresine dönüştürmeyi sağladığı belirtilirken, bu durumun yağ hücrelerinin hızlı çoğalmasına neden olduğu aktarıldı.

Bazı plastik ürünler bilinen metabolizmayı bozan maddeler içerirken, bazılarının içermediği ancak yine de yağ hücrelerinin gelişimini tetikledikleri belirlendi.

Çalışmanın yazarlarından biri olan Johannes Völker, “Bu çalışma, zaten bildiğimizden farklı plastik kimyasalların aşırı kilo ve obeziteye katkıda bulunabileceği anlamına geliyor.”

Obezite, kardiyovasküler hastalık ve kanser dahil olmak üzere dünyadaki en yaygın ölüm nedenlerinden bazılarına büyük etki sağlamasıyla biliniyor ve tek başına dünyada binlerce ölümün sorumlusu olarak gösteriliyor.

Fazla kilolu olmak, Covid-19’un etkileri gibi çeşitli enfeksiyonlara karşı duyarlılığımızı da artırıyor.

OKUYUN  Ünlü analist Scott Melker, yükseliş beklediği altcoin'leri açıkladı

Dünyada yaklaşık iki milyar insan aşırı kilolu ve bunların yaklaşık 650 milyonu obez olarak sınıflandırılıyor.

Obezitenin kansere yol açma nedeni ilk kez bilimsel olarak açıklandı!