Elon Musk’ın şirketi SpaceX tarafından bundan 7 yıl önce bir hava durumu uydusunu uzaya göndermek amacıyla fırlatılan Falcon 9 roketi yakında Ay’a çarpacak. Roket, Dünya atmosferine dönecek yakıta sahip olmadığı için kontrolden çıkmıştı.

2015 yılında SpaceX’in uzaya fırlattığı Falcon 9 roket yetersiz yakıt nedeniyle kontrolden çıkıştı ve başıboş bir şekilde uzayda yoluna devam etmekteydi. 7 yılın ardından dört metrik ton uzay çöpü içeren roketin hareketlerini izleyen uzay bilimcileri, yakında Ay’a çarpacağını belirtiyor.

4 Mart’ta 2,58 km/s hızla çarpacak

Henüz roketin düşeceği konum belirlenemedi. Bunun nedeni ise Güneş ışığının roket üzerindeki etkileri ve ölçümlerde yaşanan belirsizlik. Uzayda yer alan Asteroitler ve gezegenleri izlemek amacıyla yazılımlar üreten Bill Gray isimli gökbilimci, roketin düşebileceği konumla ilgili detaylar paylaştı.

Falcon 9’un yüksek ihtimalle 4 Mart tarihinde Ay’ın ekvator yakınlarındaki bir bölgesine düşeceğini belirten Gray, tam kapsamlı bir araştırma yapılması için diğer gözlemcilere yardımcı olma çağrısında bulundu.

Falcon 9 roketinin Ay’a çarpasının Dünya için bir tehlike yaratmayacağı belirtiliyor. Bununla beraber araştırmacılar, çarpma etkisiyle ortaya çıkacak yer altı materyallerinin önemli bir gözlem fırsatı yaratmasını bekliyor.

OKUYUN  Squid Game 2. sezon ne zaman? Squid Game 2. sezon çıkacak mı?