Yapay zeka her geçen gün birçok alanda hayatımıza giriyor. Son olarak, Sony AI ve Kore Üniversitesi‘nden araştırmacılar, yapay zekanın materyalleri anlamlı bir şekilde nasıl eşleştirebileceğine dair yeni çalışması olan FlavorGraph‘ı duyurdular. FlavourGraph araştırması, tek veya birden fazla bileşeni diğerleriyle eşleştirmek için daha fazla esneklik sağlamayı ve daha önce keşfedilmemiş gıda bileşenleri ile tat bileşikleri arasındaki ilişkileri sağlamayı amaçlamakta. Yeni tarifler için yapay zeka kullanılıyor FlavourGraph, belirli bir bileşendeki moleküller hakkındaki bilgileri insanların geçmişte o bileşeni kullandıkları gibi birleştirerek iki bileşenin eşleştiğini tahmin ediyor.

Bu araştırma, bileşikler ve gıdalar arasındaki ilişkileri tahmin etmeyi, yeni ve heyecan verici tarif teknikleri bulmayı ve genel olarak gıda bilimi üzerine yeni perspektifler sağlamayı amaçlamakta. FlavourGraph, bir milyon tariften yiyecekler arasındaki ilişkileri çıkardı ve şeflerin ve tarif yaratıcılarının malzemeleri nasıl bir araya getirdiğini analiz ederek, 1.561 lezzet molekülüne dayanan acı, meyveli ve tatlı gibi lezzet profilleriyle bir veritabanı oluşturdu.

Sony AI blog gönderisinde: “Bilim geliştikçe ve gıda için her zamankinden daha iyi temsiller kazandıkça, daha ilginç bileşen çiftlerini ve sağlıksız veya sürdürülemez malzemeler için yeni ikameleri keşfetmemiz gerekiyor. Modern ve yenilikçi şeflerin yaratıcılığını tamamlamaya devam edeceğini umuyoruz. “ifadelerine yer verdi.

OKUYUN  Obama'dan itiraf: UFO görüntülerinde ne olduğunu çözemedik