CorNeat adlı bir şirket tarafından geliştirilen KPro, donör dokusu olmadan kornea duvarına entegre edilebilen ilk implant oldu.

78 yaşındaki görme engelli birey, gelecek vaat eden yeni bir kornea implantı yaptırmak için seçilen ilk hasta olduktan sonra görme yetisini yeniden kazanmış bulunmakta. CorNeat adlı bir şirket tarafından üretilen ve geliştirilen KPro, donör dokusu olmadan yaralı veya deforme olmuş korneaların yerine doğrudan göz duvarına yerleştirilebilen ilk ve tek implant oldu. Ameliyattan hemen sonra hasta aile üyelerini tanıyabildi ve bir göz çizelgesindeki sayıları okuyabildi.

 

Kornea nedir?

Kornea, gözün ön kısmını kaplayan ve koruyan şeffaf tabakadır. Psödofakik büllöz keratopati, kerotokonus ve travma gibi hastalıklar dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle deformasyona uğrayabilir veya yaralanabilir.

 

Yurt dışında onay aldı

Yapay kornea implantları, kornea dejenerasyonu olan hastalar için zaten mevcuttur, ancak ameliyatlar karmaşık olduğu için, nakiller veya kornea halkası implantları işe yaramadığında genellikle son çare olarak kalırlar. Buna karşılık, CorNeat implantını yerleştirmek, minimum dikiş ve kesme gerektiren nispeten basit bir prosedür olarak karşımıza çıkıyor. CorNeat’e göre bunun yanı sıra “hücresel çoğalmayı uyaran ve ilerleyici doku entegrasyonuna yol açan” bir biyomimetik malzeme kullanıyorlar.

 

 

Yukarıda ki animasyonda nasıl çalıştığı ve nakil işlemleri hakkına dair bilgi alabilirsiniz. CorNeat’e göre “Fibroblastlar ve kolajen, entegre eteği kademeli olarak kolonize ediyor ve tam entegrasyon, cihazı hastanın gözüne kalıcı olarak yerleştirerek haftalar içinde uyum sağlıyor”. Bu, gelişmiş görme keskinliği ve “olağanüstü hızlı iyileşme süreleri” sağlamakta.

Şirket, İsrail’deki denemeler için on hastanın daha onaylandığını söyledi. Bu ay Kanada’da iki tane daha ameliyat planlıyorlar. Fransa, ABD ve Hollanda’da ise onay sürecinde olan altı kişi daha var. İmplant herhangi bir elektronik cihaz içermemesine rağmen, herhangi bir robotik gözden daha fazla insana ulaşabilme kapasitesi bulunuyor. CorNeat Vision, “Yıllarca süren sıkı çalışmalardan ve geliştirmelerden sonra, bir meslektaşın CorNeat KPro’yu kolaylıkla yerleştirdiğini başardığını görmek. Ve ertesi gün bir insanın görme yetisini yeniden kazanmasına şahit olmak heyecan verici olduğunu belirttiler.

OKUYUN  Süper bilgisayarlar kara deliklerin gökyüzü haritasını oluşturdu!