Elon Musk’ın, yüksek hızlı internet projesi için çalışmalara başladığı Starlink, şu anda yalnızca bazı ülkelerde mevcut. Starlink uydularının akşam saatlerinde İstanbul üzerinden geçmesiyle adeta görsel bir şölen oluştu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da Twitter hesabından bu görsel şölene dair açıklamalarda bulundu. Bakan Varank, Antalya’da bulunan TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Tüm Gökyüzü kamerasından görülen parlamaları sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı.

Aynı zamanda TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’de konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada; ”Starlink Uydu Ağı Projesi kapsamında zaman içerisinde Yer çevresindeki LEO yörüngelere yapay uydular yerleştirilmektedir. Bu uyduların güneş panellerinden kaynaklanan parlamalar ise zaman zaman yer yüzeyinden de izlenebilmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Resmin alındığı zaman diliminde gökyüzünde yaygın bulutlar olmasına rağmen Starlink uyduları yüksek parlaklıkları nedeni ile Kuzey-Batı yönünde görüntülenebilmiştir. Elon Musk’ın 2002 yılında kurduğu SpaceX şirketi yüksek hızda internet için uzaya Starlink uyduları gönderiyor. Starlink uydusu ise, internet erişimini gerçekleştirmek için inşa edilmiş bir uydu takımyıldızıdır. Starlink uydularının, büyük uydulara göre daha alçak yörüngede olmasından dolayı bazı insanlar zaman zaman bu uyduları UFO veya farklı cisimler zannediyor.

Türkiye’nin üzerinden de geçecek olan Starlink uydularının yeni yol haritasını canlı olarak izleyebilirsiniz. Haritanın yanında uyduların saat kaçta ve nereden geçeceği de takip edilebiliyor. Starlink uydularının canlı olarak yolculuğunu  gösteren siteyi buradan inceleyebilirsiniz. Siz Starlink projesi ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Sizce başarılı olabilecek mi? Görüşlerinizi Megabayt ekibiyle paylaşmayı unutmayın.

OKUYUN  Yengeç Pulsarı, Dünya'ya daha fazla radyo dalgası göndermeye başladı!