Pentagon, bir şeyleri yaşanmadan önce bilmek ve gelecekte yaşanacak şeyleri tahmin etmek için deneysel bir yapay zeka programı kullanıyor.

Yeni deneysel program Global Information Dominance Experiments (GIDE) olarak adlandırılıyor ve yapay zekayı bulut bilişim ve büyük veri havuzlarıyla birleştiriyor. GIDE’nin en yeni versiyonu GIDE 3’tür ve ABD Kuzey Komutanlığı komutanı General Glen VanHerck’e göre, yeni programın arkasındaki fikir ” bilgi hakimiyetini sağlamak ” ve “ karar verme üstünlüğünü “ elde etmek.

VanHerck, basın toplantısında Pentagon’un şu anda rakip ulusların eylemlerine cevap vereceği “tepkisel bir ortamda” yaşadığını belirtti. VanHerck sözlerine şöyle devam etti: “Gördüğümüz şey, reaktif olmaktan aslında proaktif olmaya doğru dediğim şeyi çok daha ileri götürme yeteneğidir. Ve ben dakikalardan ve saatlerden bahsetmiyorum, günlerden bahsediyorum.”

GIDE’nin kendisine VanHerck’in daha sonra Savunma Bakanı ve Başkan Biden’a sunulan caydırıcılık stratejileri bulmasına izin veren bir ” karar alanı ” verdiğini belirten VanHerck, ” Yaptığımız şey, bu verileri kullanılabilir hale getirmek ve makine öğrenimi ve yapay zekanın baktığı bir bulutta paylaşmak. Ve bunu gerçekten hızlı bir şekilde işleyip karar vericilere sağlıyorlar ki buna karar üstünlüğü diyorum. Bu bize gelişmiş uyarı ve tepki verme yeteneği ve günler kazandırıyor.” dedi.

OKUYUN  Mars helikopteri Ingenuity'den gelen ilk renkli fotoğraf!