Geçen yıl net bir şekilde Dünya’dan kaybolan bir yıldızın gizemini, bilim insanları çözdü. Betelgeuse, Orion takımyıldızındaki kırmızı bir süper dev olarak adlandırılıyor. Gökyüzünden bir anda silinen yıldız, bir ara yıldızın patlayabileceği ihtimalini uzmanlara düşündürdü ancak gerçek çok geçmeden ortaya çıktı.

Uzmanlara göre yıldızın ışığını geçici olarak engelleyen bir toz bulutu, bu görüntüye sebep oldu. 2019’da yaşanan “Büyük Kararma’ya” sebep olan neden bulundu. Uluslararası bilim insanlarının oluşturduğu bu ekip, dev yıldızın, büyük bir gaz kabarcığı çıkardığını ve bu gazın soğuyarak, yıldızın ışığını geçici olarak engelleyen bir toz bulutu oluşturduğunu tespit etti.

Daha öncesinde yıldızı gözlemleyen bilim insanları, düzensiz kararma olayından dolayı, Betelgeuse’un patlayabileceğini düşünüyordu fakat elde edilen görüntüler, yıldızın yüzeyinin zaman içinde değiştiğini ve karardığını da ortaya koydu.

Fransa’daki Paris Gözlemevi’nde gözlem yapan bir ekip Ocak ve Mart ve 2020’de Betelgeuse’ın daha önce hiç görülmemiş bazı görüntüleri yakaladı. Sonrasında ise bu görüntüler, Ocak ve Aralık 2019’da çekilenlerle karşılaştırılıp bir sonuç elde edildi.


Sonuca göre ani kararmanın, yıldız tozu oluşumundan kaynaklandığını tespit ettiler. Siz yapılan bu araştırma ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Megabayt ekibiyle paylaşmayı unutmayın.

OKUYUN  'İnsandan daha büyük' ​​gizemli deniz canlısı videoya yakalandı!