Norveç’te yer alan Bergen Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırma, obezitenin bir düzineden fazla kanser türüne yakalanma riskini artırdığını ortaya çıkardı.

Kanser, hücre büyümesi üzerindeki normal kısıtlamaları bozan genetik değişikliklerden kaynaklanır. Obezite ve fazla kilonun kansere yakalanma riskini artırdığı biliniyor ancak şimdiye kadar bunun nedeni bilinmiyordu.

İlk kez bilimsel olarak açıklandı

Bergen Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, obezitenin kanser riskini artırması konusunda ilk kez bir bilimsel cevaba ulaşmayı başardı. Araştırmacılar, obezite ile ilişkili lipitlerin kanser hücrelerini daha agresif hale getirdiğini ve gerçek tümörler oluşturma olasılığının yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

Normal kilolu bir vücut ile aşırı kilolu veya obez bir vücuda göre kanserli hücreyi çevreleyen değişen ortamın kanser hücresinin uyum sağlamasını zorlaştırdığı keşfedildi. Bu da kötü huylu hücrelerin tümör oluşturmasına neden oluyor.

Doç. Dr. Nils Halberg konuyla ilgili şunları söyledi:

“Obezite, yeni gen mutasyonlarının yokluğunda bile, tümörlerin oluşma riskini artırır. Bu iki karmaşık hastalığın nasıl etkileşime girdiğini bilimsel olarak incelemek son derece ilginç ve ödüllendirici oldu. Özellikle bu yeni anlayış, araştırmacıların obez kanser hastaları için gelişmiş tedaviler tasarlamasını sağlayabilecek.”

Obezite her yıl yaklaşık 500.000 yeni kanser vakasının nedenidir ve obezite oranları artmaya devam ettikçe bu sayının artması bekleniyor.

OKUYUN  Xiaomi'nin yeni teknolojisi depremleri önceden haber verecek!