Nobel ödüllü bilim insanımız Aziz Sancar, aşı karşıtlarına seslendi ve “Aşı karşıtı olmak mantık dışı bir tutum. Kanun zorlamasa bile aşı olmak gerek” dedi.

TEKNOFEST için TÜBİTAK’ın onu konuğu olarak Türkiye’ye davet edilen Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, Birlikte Geliştirme ve Birlikte Başarma’ başlıklı toplantının ardından konuştu. Türkiye’deki aşı çalışmaları hakkında düşünceleri sorulan Sancar, şunları söyledi:

“Çok başarılı buldum. Bazılarından haberim vardı ama bu kadar ayrıntılı bilmiyordum. Gerçekten 3 yıl içinde harika işler başarmışlar ve iyi öğrenciler yetiştirmişler, gerçekten çok beğendim.”

“Aşı karşıtı olman mantık dışı bir tutum”

Toplantıda aşı karşıtlığı hakkındaki düşünceleri de sorulan Aziz Sancar, “Ne diyeceğimi bilmiyorum çünkü aşı karşıtı olmak bence mantık dışı bir tutum. Aşı karşıtı olmak mantıklı bir tutum değil” yanıtını verdi.

Görev yaptığı üniversitenin aşı olmayanları kabul etmediğini kaydeden Sancar, “Türkiye kanunları zorluyor mu bilmiyorum ama kanun zorlamasa bile aşı olmak gerek, yoksa başkasını tehlikeye sokuyorsunuz. Buna hakkınız yok” diye konuştu.

 

OKUYUN  Suudi Arabistan'da bulunan yapılar Stonehenge'den daha eski!