Tesla AI Day etkinliğinde sahneye çıkan Elon Musk, şirketin geliştirdiği Tesla Bot adlı insansı robotu tanıttı. Yapay zekadan destek alacak üründe Tesla’nın arabalarda da kullandığı Autopilot yazılımının kullanılacağı açıklandı. Robotun kullanım amacıysa, günlük hayatta insanların yapmakta zorlandığı ya da üşendiği işleri yapmak olacak.

Tesla Bot’un özellikleri

Fiziksel özelliklerine baktığımızda 172 cm boyunda ve 56 kilo ağırlığında olan Tesla bot, tıpkı insanlardaki gibi beş parmaktan oluşan iki el ve iki bacağa sahip. Yüz kısmında bilgi ekranı var ve bu ekrandan temel komutlar yönetilebiliyor. Tesla Bot bu ekran sayesinde sahibinin bilmesi gereken detayları da gösterecek. Saatte 8 kilometre hızdan fazla koşamayacağı açıklanan Tesla Bot, 68 kg kaldırabilme kapasitesine sahip.

Umarız dünyayı ele geçirmezler

Elon Musk konuşma yaptığı etkinlik sırasında, insansı robot için “dostça olması ve insanlar için inşa edilmiş bir dünyada gezinmesi amaçlanıyor” ifadelerini kullandı. Bir tehlike halinde Tesal Bot’un anında devre dışı bırakılabileceğini de özellikle belirtti. İlk prototipin gelecek yıl piyasaya çıkması bekleniyor.

Tesla CEO’su Elon Musk, Tesla Bot’un görevinin, insanların günlük hayattaki sıkıcı işlerden kurtulmasını sağlamak olduğunu belirtti. Yani oturduğunuz yerden “Bakkaldan iki ekmek al oğlum” deyip robotunuzu bakkala gönderebileceksiniz. Robot kafasına yerleştirilen 8 adet kamerası ve yapay zekasından destek alarak tüm işlerini hallediyor.

OKUYUN  Twitter tutmayan o özelliği kaldırdı! Aklın yolu bir...