Türk bilim insanları yurt dışında ülkemizi gururlandırmaya devam ediyor. Koronavirüs aşısını ilk geliştiren Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’nin ardından yine Almanya’dan gururlandıran bir haber daha geldi.

Almanya’yı temsil edecek

Türk astrofizikçi Akın Yıldırım, Hubble Teleskobu’nun yerini alacak olan NASA’nın yeni teleskobu James Webb Uzay Teleskobu çalışmalarında Almanya’yı temsil edecek. Almanya’da Max Planck Astrofizik Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olan Yıldırım, 31 Ekim’de uzaya fırlatılacak Webb Uzay Teleskobu’nda yer alan 40 kişilik bilim insanı ekibinde yerini aldı.

Türk göçmenlerin gururu

1960 yılında Tunceli’den Almanya’ya göç eden ilk kuşak Türk işçilerden olan Yıldırım ailesi, babasının ünlü bir otomobil firmasında montaj hattında çalıştığını belirtti. Stuttgart doğumlu Türk astrofizikçi Akın Yıldırım, küçük yaşlardan beri uzay bilimleri ve astrofizik ile ilgilendiğini ifade etti.

Alman basınına konuşan Yıldırım, “Almanya’da istediğimiz her şeyi başarmamız için bize verilen fırsat için şanslıyız. Öğretmenlerimden aldığım destek çok daha önemliydi” ifadelerini kullandı.

NASA teleskopu ile Mayıs 2022’de üç milyar yıl uzakta olan galaksiyi gözlemleyecek ekibin içinde yer alan Yıldırım, “Bu ekibin içinde yer aldığım için onur duyuyorum” diye konuştu.

NASA’nın kızılötesi uzay teleskobu James Webb Uzay Teleskobu, 8.8 milyar dolara mal olmuştu.

OKUYUN  Dünyada bir ilk gerçekleşti! Rusya hayvanlar için koronavirüs aşısı geliştirdi