NASA tarafından başlatılan “Dünya Turnuvası” adlı yarışma kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) çekilmiş 32 fotoğrafın “en iyi” olmak için yarıştığı ve Van Gölü‘nün bir fotoğrafı da yarışmada finale kalmıştı.

Van Gölü fotoğraflarının finale kalması kesinleşmesiyle birlikte, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da dahil birçok önemli kişi ve kuruluş, NASA Dünya Şampiyonası yarışmasında Van Gölü fotoğrafları için oy verin çağrısında bulundu. Çağrıya kulak veren vatandaşların akın etmesiyle birlikte NASA’nın yarışma için açtığı internet sitesi çöktü ve bir süre boyunca oy verme işlemi gerçekleştirilemedi.

Türk kullanıcıların yoğun ilgisine hazırlıksız yakalanan earthobservatory.nasa.gov web sitesi, kullanılamaz bir hale geldi. Oylama sayfasına girip, Van Gölü fotoğraflarını seçen kullanıcılar, “Oyunu Gönder” butonuna tıkladıklarında sitenin hizmet veremediği uyarısıyla karşı karşıya kalıyorlardı.

NASA, sitede ki çökmeyi düzeltti ve yeniden açtı. NASA Dünya Şampiyonası yarışmasının iki finalistinden biri olan Van Gölü’nün fotoğrafına oy vermek ve yarışmayı kazanmasına destek olmak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

OKUYUN  Çin'in 21 tonluk roketi, Dünya’ya düşebilir