Başka bir gezegende havalandırılacak ilk helikopter olan Ingenuity‘nin son testleri sürüyor. Bu küçük aracın kamerasından alınan ilk renkli görüntüler dünyaya ulaştı. Kızıl Gezegen Marsın keşfi üzerinde son sürat çalışmaya devam eden NASA, geçtiğimiz aylarda uzay aracında Türkiye’den kayıt olan 2 milyon 528 bin 844 kişinin isminin yer aldığı, Perseverance yüzey aracını ve Ingenuity adlı küçük helikopteri Mars’a fırlattı. Jezero kraterindeki küçük helikopterin kamerası ile çekilen ilk görüntüler de gezegenimize ulaştı. Henüz yayınlanmayan aracın kamerasından alınan bu düşük çözünürlüklü fotoğrafta, Perseverance‘ın her iki tekerleği de kısmen çerçevelenmiş durumda.

Görüntüler, küçük helikopter benzeri aracın 3 Nisan’da gezegenin yüzeyine yerleştirilmesinden kısa bir süre sonra çekildi. Aracın, test uçuşlarında birkaç tane daha yüksek kaliteli fotoğraf yakalaması planlanıyor. NASA, Kızıl Gezegendeki en son çalışmasında bölgeden çeşitli toz, toprak ve kaya örnekleri toplamayı planlıyor. Toplanan bu örnekler daha sonra Avrupa Uzay Ajansı tarafından yürütülecek bir görevde incelenmek üzere Dünya’ya getirilecek. Mars astrobiyolojisi konusunda da çalışmalar yapılacak. Bu çalışmaların amacı, geçmişte gezegen yüzeyinde yaşamış olabilecek mikrobiyal yaşamın izlerini ortaya çıkarmak olarak açıklandı.

NASA, hedefinde Mars olan tek organizasyon değil. Elon Musk liderliğinde SpaceX, Kızıl Gezegeni kolonileştiren ilk özel şirket olmak için de yoğun bir çaba gösteriyor. Belki de çok uzak olmayan bir gelecekte Mars‘a ilk insanların inişine tanık olan bir nesil olacağız.

OKUYUN  Otopilot modundaki Tesla kaza yaptı! 2 kişi hayatını kaybetti...