Brezilya’da yapılan bir araştırmanın sonucunda koronavirüsün 18 farklı özelliklerine sahip yeni bir türü ortaya çıktı. Bu türün özellikleri ise henüz bilinmiyor.

Brezilya’nın ünlü gazetelerinden olan O Globo’da yer alan habere göre Minas Gerais Federal Üniversitesi (UFMG), Pardini Grubu Araştırma ve Geliştirme Sektörü uzmanları ve Rio de Janeiro Federal Üniversitesi iş birliğinde gerçekleştirilen bir araştırmanın sonuçları yeni bir türü ortaya çıkardı.

Bu araştırmada ortaya çıkan sonuçlara göre tespit edilen yeni tür potansiyel olarak tehlikeli olabilir.

Brezilya’nın Amazonas eyaletinde ortaya çıkan P1, Rio de Janeiro’da ortaya çıkan P2, İngiltere’de ortaya çıkan B.1.1.7 ve Güney Afrika’da ortaya çıkan B.1.1.351 türleri de dahil olmak üzere henüz tanımlanmayan 18 mutasyonuyla benzerlik taşıyor.

Yeni türün tehlikeli olup olmadığı henüz bilinmiyor

Araştırma grubundaki virologlardan biri olan Renato Santana; Brezilya’da mevcut türlerle benzer karakteristik özelliklere sahip olduğunu bilmek önemli ancak yeni karakteristik özelliklere de sahip. Bu sanki mevcut türlerin gelişmesi gibi” şeklinde konuştu.

Tespit edilen türün yurt dışı temaslısı olmadığını da belirten virolog, türün ne zaman ve nerede ortaya çıktığını belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini belirtti.

ABD’den sonra pandemiden en çok etkilenen ülkelerden biri Brezilya olmuştu. SARS-COV-2’nin P1 mutasyonunun ülke genelinde yayılmasıyla birlikte şu günlerde ülke daha da zor durumda.

OKUYUN  Biz aşıyı tartışırken Çin bir ilke imza attı!