İklim değişikliğinin sonuçları, her geçen gün kendini daha da gösteriyor. Bunun son örneği ise Alp Dağları’nın yüksek kesimlerinde görülen kırmızı kar, görenleri şaşırttı. Uzmanlar kırmızı karın sebebi olarak ise güneş ışınlarının, her zamankinden güçlü gelmesini gösterdi ve bu durumunun buzullar için tehlikeli olduklarını belirttiler.

Alp Dağları’nın yükseklerinde görülen kırmızı kar, yavaş yavaş erimeye başladı. Konuyla ilgili açıklama yapan bilim insanları, mikroalglerin çoğalmasını, kırmızı karın sebeplerinden biri olarak görüyor. Konuyla ilgili Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi Hücre ve Bitki Fizyolojisi Laboratuvarı Direktörü Eric Marechal; mikroalglerin mayıs ayından bu yana yüksek oranda güneş ışığına maruz kaldığını belirtti. Böylece, güneş kremi gören bir yapı oluşarak, kırmızı karın görünmesine yol açtı.

Marechal açıklamasının devamında; “Ne yazık ki, kırmızı renk karın albedo etkisini ortadan kaldırarak buzulların erimesini kolaylaştırıyor. Bu durum, güneş ışınlarını daha az yansıtır, ısınır ve daha hızlı erir” şeklinde açıklama yaptı.  Çok nadir olarak görülen bu durum aslında ilk değil. Kırmızı kar olayı geçen sene, Antarktika’da da yaşanmıştı.

Kırmızı karın nedeni olan mikroalgler ise aslında antioksidan açısından oldukça zengin. Bununla ilgili olarak da Marechal; “Sanguina molekülleri antioksidanlar açısından zengindir ve hücrelerin yaşlanmasına karşı mücadelede sağlık ve hatta yeni yakıtları sentezlemek için enerji sektörünün ilgisini çekebilir açıklamasını yaptı. Siz kırmızı kar ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Megabayt ekibiyle paylaşmayı unutmayın.

OKUYUN  Apple dolandırıcıların 1.5 milyar dolarlık soygununu önledi!