Alman yapımı bir uzay teleskobu, gökbilimcilerin en ayrıntılı kara delik haritasını bir araya getirmesine yetecek kadar veri topladı.

Alman yapımı bir uzay teleskobu iki yıldan kısa bir sürede 3 milyondan fazla ” yeni “ nesne keşfetmeyi başardı. Uzay teleskobu eROSITA olarak adlandırılmıştır ve uzayda konumlandırılan ilk X-ışını teleskopudur. eROSITA, tüm gökyüzünü görüntüleyebiliyor ve X-ışını teleskopu olması nedeniyle optik teleskopların göremediği nesnelerden gelen sinyalleri algılayabiliyor. Örneğin, araştırmacılar eROSITA’yı kullanarak şimdiye kadar oluşturulmuş en ayrıntılı kara delik ve nötron yıldızı konum haritasını oluşturabildiler.

Projede kıdemli bir bilim insanı olan Andrea Merloni, ” Bugün kullandığımız geniş alanlı optik teleskoplara çok benzer şekillerde kullanılabilen bir X-ışını teleskopumuz ilk kez elimizde. Tüm gökyüzü çok verimli bir şekilde ve Samanyolu’nun tamamı gibi büyük ölçekli yapıları inceleyebilir”. Merloni açıklamalarına şöyle devam etti: ” X-ışını teleskopları şimdiye kadar erken evreni gözlemlemek için merkezin çok derinlerine bakabildi. Ancak büyük popülasyonları [nötron yıldızları, kara delikler ve uzak mesafeledeki galaksiler] derlemek her zaman çok zor olmuştur.”

Kozmosun nasıl oluştuğuna dair en doğru teoriyi elde etmek için, araştırmacıların farklı ışık dalga boylarını yakalamak için tasarlanmış çeşitli uzay teleskoplarını kullanmaları gerekecek. Kozmologlar, bu projelerden elde edilen tüm verileri kullanarak, gök cisimlerinin evrimini ve bir bütün olarak evrenimizi daha iyi anlayacaklar.

Daha ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz. (İngilizce)

OKUYUN  Karanlık Madde (Dark Matter) Nedir? - VİDEO