Birleşik Arap Emirlikleri’nin Hope uzay aracı geçen hafta Mars yörüngesine girmişti. İşte o anlardan göz kamaştırıcı görüntüler…

Mars bu ay biraz kalabalık gibi gözüküyor. İki uzay aracını misafir olarak ağırlayacak kırmızı gezegenin yörüngesine çoktan giriş yapılmış bulunmakta. Çin’in Tianwen-1’i 10 Şubat’ta yörüngeye girdi ve bir gün önce Birleşik Arap Emirlikleri tarih yazdı, Al Amal (Hope) uzay aracını Mars’ın yörüngesine kaydırdı ve yörüngeye giren beşinci araç oldu. BAE, Dünya’nın tozlu, çorak komşusuna ulaşacak adımları emin bir şekilde atıyor.

İlk Arap gezegenler arası misyonu, şimdiye kadarki yolculuğu sırasında Mars’ın birkaç görüntüsünü yakaladı. Yaklaşık 15.500 mil (25.000 kilometre) mesafeden, resmi olarak Emirates eXploration Imager (EXI) olarak bilinen sondanın kamerası, Mars’ın siyah uzay perdesine karşı sararmış yarım daire şeklinde pitoresk bir görüntüsünü yakaladı.

Mars’ın en ünlü özelliklerinden bazıları resimde görülüyor. Güneş sistemindeki en büyük yanardağ olan Olympus Mons, güneş ışığının azaldığı sonlandırıcıya bakarken, Tharsis Montes’in üç yanardağı çoğunlukla tozsuz bir gökyüzü altında göz kamaştırıyor.

 

Fotoğraf, BAE’nin de faktör yöneticisi Şeyh Mohamed bin Zayed Al Nahyan tarafından bir tweet’te paylaşıldı “Hope sondasının ilk Mars görüntüsünün aktarımı, tarihimizde belirleyici bir andı ve BAE’nin uzay araştırmalarına katılan gelişmiş ülkelere katıldığını gösteriyor” dedi.

Al Amal misyonu, Mars atmosferinin şimdiye kadarki en eksiksiz resmini sağlamayı umuyor. Cihaz paketi EXI ve hem ultraviyole hem de kızılötesi spektrometre içerir. Ayrıntılı gözlemler, araştırmacıların, parçacıkların Mars’ın yerçekiminden nasıl kaçtığını belirlemelerine ve alt atmosferdeki küresel dolaşım mekanizmalarını ortaya çıkarmalarına olanak tanıyacak.

OKUYUN  Artık drone ile yağmur yağdırılabilecek!