Günümüz dünyasının vazgeçilmesi olan internet, pandemi sonrası artık tüm insanların hayatında yer etmiş durumda. Evden çalışma sistemine geçilmesinin ardından, internet bağlantısına duyulan ihtiyaç da arttı.

Günümüzde dünyanın en hızlı internetini kullanan Singapur, Hong Kong, Monaco, Güney Kore gibi ülkelerin yanında, çok kötü internet hızlarına sahip ülkeler de var. Türkiye bu alanda 35,16 Mbps hızla 180 ülke arasında 102. sırada. Yani hızlı bir internetimiz olduğunu söylemek çok zor. Speedtest’in verilerine göre dünyanın en yavaş internetini kullanan ülkeleri ortaya çıktı.

2020’nin en hızlı internetine sahip ülkeler! Türkiye sonunculuğa oynuyor..

İşte 2021 yılında 180 ülke içerisinde en yavaş internet hızına sahip olan 10 ülke:

171- Suriye

İç savaşla boğuşan, komşumuz Suriye’de geniş bant genel internet ortalaması 9.97 Mbps.

172- Burundi

Afrika’nın ve dünyanın en fakir ülkelerinden olan Burundi’de sabit geniş bant puanı 9.54 Mbps.

173- Gine

Batı Afrika ülkelerinden olan Gine önemli maden ve kahve çeşitlerine sahip bir ülke ancak bunu kullanamayan bir ülke aynı zamanda. Gine’nin sabit geniş bant puanı 9.33 Mbps.

174- Demokratik Kongo

Eski adıyla Zaire, yeni adıyla Demokratik Kongo, internet hızı en yavaş ülkelerden biri. Afrika’nın en büyük ikinci ülkesi olan Demokratik Kongo, 7.80 Mbps sabit geniş bant puanına sahip.

175- Sudan

İnternet ile ilgili oldukça ilginç hikayeler sahip bir ülke olan Sudan’da geçtiğimiz yıllarda ülkede yaşanan protestolar nedeniyle kesintiler yaşandı. Son olarak da hükümet, üniversite sınavlarında kopya çekilmemesi için bağlantılarını sabah saatlerinde kesme kararı aldı. Sudan’ın sabit geniş bant puanı 7.45 Mbps.

176- Cezayir

Kuzey Afrika ülkelerinden Cezayir’in sabit geniş bant puanı 7.14 Mbps.

177- Küba

Dünyada Komünizm ile yönetilen birkaç ülkeden biri olan Küba’da halkın interneti kullanması kararı 2019 yılında alındı. Wi-Fi hizmetinin saat başına bir dolar olduğu Küba’nın sabit geniş bant puanı 6.24 Mbps.

OKUYUN  Tarihi uçuş gerçekleşiyor: VSS Unity fırlatılıyor

178- Ekvator Ginesi

Afrika’nın en küçük ülkelerinden olan Ekvator Ginesi’nin internet hızı da yüzölçümü gibi küçük. Sahra Altı Afrika’sında yer alan ülkenin sabit geniş bant puanı 5.73 Mbps.

179- Yemen

İç karışıklıklarla boğuşan bir başka ülke de Yemen. Zengin petrol kaynaklarına ve bir o kadar zengin komşu ülkelere sahip Yemen’in sabit geniş bant puanı 4.84 Mbps olarak belirlendi.

180- Türkmenistan

Hükümet tarafından sık sık kesinti yaşanılan internet fiyatlarında da geçtiğimiz yıllarda iyileştirmeye gidildi. Ancak bu bile ülkenin en yavaş internet hızına sahip olmasının önüne geçemedi. Türkmenistan’ın sabit geniş bant puanı 4.19 Mbps.