Ekip bu çalışmanın, yumurtlamadıkları için telef edilen milyonlarca erkek tavuğun katledilmesini de önleyebileceğini belirtmekte.

 

Bir memelinin erkek mi dişi mi olduğu cinsiyet kromozomları tarafından belirlenmektedir. Dişilerde biri anneden diğeri babadan gelen bir çift X kromozomu vardır. Ancak erkeklerin annelerinden bir X kromozomu ve babalarından bir Y kromozomu bulunur. Araştırmacılar, bir geni devre dışı bırakarak XX veya XY fare embriyolarının gelişmesini engelleyebildiler ve bunun sonucunda embriyoların yaklaşık 16 ila 32 hücrelik çok erken bir aşamanın ötesine ilerlemesini durdurmayı başardılar.

 

Geni deaktive eden Crispr-Cas9 adlı gen düzenleme molekülünün bir yarısını annenin DNA‘sına, diğer yarısını ise hangi cinsiyetin gerekli olduğuna bağlı olarak babanın X veya Y kromozomuna gömerek cinsiyeti seçebildiler. Ancak bu gen Crispr-Cas9‘un her iki parçası bir araya getirildiğinde devre dışı bırakılabilmekte.

Eğer babanın gen düzenleyici molekülün yarısı onun Y kromozomundaysa, düzenleyici molekülün diğer yarısını içeren annenin DNA‘sı ile birleştiğinde, ortaya çıkan XY erkek embriyosu, geni devre dışı bırakan molekülün her iki parçasına da sahip olacak ve daha fazla gelişmeyi önleyecektir. Molekülü babadan miras almayan tüm dişi embriyolar ise normal şekilde hayat döngüsünü sağlayabilecektir.

Düşüncelerinizi yorumlarda biz Megabayt ekibiyle paylaşabilirsiniz.

OKUYUN  Bilim insanları 64 insan genomunu tek tek sıralayacak!