Hindistan’da yaşayan Siyah Kaplanlar, genellikle sarı-turuncu renkten daha çok siyah renkli bir vücuda sahip. Bilim insanları artık bunun nedenini biliyor…

Doğu Hindistan’daki bir vahşi yaşam parkında kaplanlardan bazıları oldukça kalın siyah çizgilere sahip. Hindistan ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir genetikçi ekibi, kaplan grubunda bazılarının neden bu kadar siyah renkli olduğunu ortaya çıkaran bir genetik mutasyon tespit etti.

Kaplanlar psödomelanistik yani vücutları boyunca geniş, birleştirilmiş çizgilere sahip. (Bu, farklı bir nadir özellik olan lösizm nedeniyle siyah çizgili beyaz olan lösistik kaplanlarla karıştırılmamalıdır). Bazı durumlarda ise psödomelanistik kaplanlar siyah ağırlıklı görülebilir ve bu nedenle “Siyah Kaplan” olarak anılırlar.

Similipal Kaplan Koruma Alanı’ndaki kaplanların üçte birinden fazlası psödomelanistiktir. Tata Temel Araştırma Enstitüsü’nden Vinay Sagar liderliğindeki araştırma ekibi , bu hayvanlar hakkında moleküler düzeyde neyin farklı olduğunu anlamak için dört alt türde 85 kaplan üzerinde genetik bir araştırma yaptı . Bulguları bu ay Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı’nda yayınlandı.

“Siyah Kaplanlar”ın sırrı ortaya çıktı

Ekibin analizi, psödomelanistik kedilerin hepsinin genetik kodlarında belirli bir geni değiştirdiği görülen tek bir nükleotid varyantına sahip olduğunu buldu. Bu gene d Transmembran Aminopeptidaz Q ( kısaca Taqpep ) denir ve şu anki araştırma ekibinin üyelerinin 2012’de keşfettiği gibi, tekir kediler ve çitalardaki lekelerden ve şerit modellerinden sorumlu olan aynı gendir.

Kaplanlarda, yalnız bir sitozin nükleotidi, bir timin için değiştirildi ve bu, Taqpep geninin tepkisinde değişikliğe neden oldu. Taqpep’lerin hayvanları turuncudan daha siyah yaptığı görülüyor.

Bilinen sekiz kaplan alt türü var, ancak ABD Balık ve Yaban Hayatı Servisi’ne göre üçünün neslinin tükendiği ilan edildi . Mevcut tüm alt türler tehlikede ve esaret altındaki birkaç kaplan, tüm bir türün genetik çeşitliliğini sürdürmeye çalışırken ortaya çıkan sorunlarla mücadele ediyor.

OKUYUN  ASUS, dizüstü oyun bilgisayarı TUF Dash F15'i tanıttı!

Gizmodo’da yer alan bilgilere göre, Çekinik Taqpep fenotipleri, Similipal rezervinde yaşayan kaplanların yarısından fazlasında mevcut. Geniş çizgili özellik herhangi bir sağlık sorununa yol açmıyor. Araştırma ekibi, özelliğin akrabalı yetiştirmeden kaynaklanmadığı sürece, bunun bazı evrimsel faydaları olabileceğini de söyledi. Karanlık, yoğun tropik ormanlarda, daha kuru ve açık ortamlarda olduğundan daha fazla uyum yeteneği sağlayabilir.