Erkek gorillerin göğüs dövme alışkanlığı uzun yıllardır yaygın olmasına rağmen, bu davranışın temel nedeni henüz tam olarak anlaşılmamıştı. Şimdi ise bilim insanları bu konuyu ele aldı ve gorillerin bu davranışlarının altında yatan nedenleri incelediler.

Amerikalı ve Alman bilim insanları tarafından yapılan araştırmada, 2014’ten 2016’ya kadar 25 erkek goril inceleme altına alındı ve takip edildi.

Göğüs dövme alışkanlığı ne anlama geliyor?

Bilim insanları, hem gorillerin kendilerine vurma seslerini kaydetti ve hem de bu hayvanların boyutlarını analiz etmek için fotogrametri adı verilen bir yöntem kullandılar. Çalışmanın sonucunda goril ne kadar büyükse, çıkan sesin frekansının o kadar düşük olduğu keşfedildi.

Bilim insanları bu durumun goriller arasında bir tür gözdağı olduğuna inanıyorlar. Böylece diğer partnerlerle rekabet edip etmeyeceklerine karar veriyorlar.

Ayrıca göğse vuruş sayısının ve periyotların süresinin goriller arasında büyük ölçüde farklılık gösteriyor. Bu periyotlar gorillerin ayırt edici bir özelliği olabilir ve gorillerin uzak mesafeden birbirlerini tanımalarına yardımcı oluyor olabilir.

İşte frekanslar:

Gorillerin göğüs dövme hareketini gördüğünüzde neden yaptığını hiç düşündünüz mü? Yürüttüğünüz tahminleri Megabayt ekibiyle paylaşmayı unutmayın…

OKUYUN  Dünyada bir ilk gerçekleşti! Rusya hayvanlar için koronavirüs aşısı geliştirdi