İngiltere’de bulunan Central Lancashire Üniversitesi‘nde çalışmalarını sürdüren bir grup bilim insanı, uzayda aslında var olmaması gereken ve varlığı tamamen imkansız bir yapı keşfettiler. Yay şeklinde olan, galaktik kümelerden, toz ve gazlardan oluşan bu yapıya “Giant Arc” (Dev Yay) ismini veren bilim insanları, yapılan bu keşfin evrenle ilgili bilinen her şeyi değiştirebileceğini düşünüyorlar.

Bilim insanlarının bulgularına göre Dev Yay, gezegenimizden tam 3,3 milyar ışık yılı boyunca uzanıyor. Dünya’dan uzaklığı 9,2 milyar ışık yılı olan bu inanılmaz yapı, evrenin gözlemlenebilir bölümünün 15’te birini kaplamakta. Yaptıkları keşifle ilgili analizler yapan uzmanlar, Dev Yay’ın varlığının imkansız olmasına rağmen, bu yapının gerçek olmama olasılığının 0.0003’ten (on binde üç) az olduğunu tespit ettiler.

Keşfi gerçekleştiren isimlerden olan Alexia Lopez, uzaydaki nesnelerin haritasını çıkarmaya çalışırken Dev Yay‘ın varlığını tespit etti. Bu yapının çıplak gözle görülemeyeceğini anlatan uzmanlar, eğer görülebilseydi Dolunay’ın tam 20 katı kadar büyüklüğünde bir genişliğe sahip yapının ortaya çıkacağını belirtiyorlar. Bu büyüklük, evrenle ilgili bilinenlerin değişebileceği anlamına gelmekte çünkü bilim insanlarına göre kozmolojinin popüler varsayımlarından “Nereye bakarsanız bakın, evrendeki madde büyük ölçekte eşit dağılır.”, ve bu da Dev Yay ile çelişmekte.

Alexia Lopez tarafından yapılan bu keşif, diğer uzay bilimcilerini de heyecanlandırmış durumda. Dev Yay ile ilgili açıklamalarda bulunan Oxford Üniversitesi‘nden Subir Sarkar, yapılan keşfin çok önemli olduğunu, anlatılanların kulağa hoş geldiğini ancak daha sağlam delillere ihtiyaç olduğunu ifade etmekte. Dev Yay ile ilgili yapılacak yeni çalışmalar, evrenle ilgili bilinenlerin ve bugüne kadarki varsayımların tamamen değişmesine yol açabilir.

OKUYUN  Yengeç Pulsarı, Dünya'ya daha fazla radyo dalgası göndermeye başladı!