Klonlama tekniği ile soyu tehlikede bulunan türlerin bu tehlikeden kurtulabileceği bir kez daha kanıtlanmış oldu. İşte Kuzey Amerika’da soyu tükenmekte olan bir dağ gelinciği nasıl klonlandı…

 

Hayvan klonlama, nesli tükenebilecek türlerin korunmasında değerli bir araç haline gelebilir. BBC News, Amerika Birleşik Devletleri Orman Servisi, nesli tükenmekte olan bir Kuzey Amerika gelincik türü olan siyah ayaklı bir gelinciği başarıyla klonladığını söyledi. 10 Aralık’ta doğan Elizabeth Ann, 30 yıl önce yaşamış bir dağ gelinciği olan Willa’nın donmuş hücrelerinden üretildi. ViaGen Pets & Equine’daki bir ekip Willa gelinciğinden embriyolar oluşturdu ve bunları evcil bir yaban gelinciği rahmine yerleştirdi. Siyah ayaklı dağ gelinciği, Kuzey Amerika’nın tek yerli gelincik türüdür ve bir Wyoming çiftçisi 1981’de küçük bir grup bulana kadar neslinin tükendiği düşünülüyordu. O zamandan beri esir bir üreme programının parçası oldular. Ama bu artık değişmek üzere!

Elizabeth Ann araştırma uğruna esaret altında kalacak. Ancak çiftleşirse, türün genetik çeşitliliğini artırabilir ve popülasyonun iyileşme şansını artırabilir. Önümüzdeki aylarda da proje kapsamında embriyo bazlı daha fazla klon planlanıyor.

Bilim adamları, 2020’de üretilen bir Moğol vahşi atı gibi nesli tükenmekte olan türleri daha önce klonladılar. Kuzey Amerika türlerinin klonlanması ise büyük bir adımdır ve Elizabeth Ann, klonlamanın bir koruma aracı olarak kullanımına dikkat çekebilir. Tabii ki, herhangi bir etik kaygı olmaması koşulu bazıyla bu mümkündür.

OKUYUN  Pentagon piramit şeklindeki UFO görüntülerini doğruladı!