Ülkemizde devam eden yerli aşı çalışmalarında, aşı olacak gönüllüler aranıyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yaptığı açıklamada herhangi bir hastalığı olmayan ve daha önce COVID-19 aşısı olmayan herkesi gönüllü olmaya çağırdı. 

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında dünya genelinde yaklaşık bir yıldır yoğun bir şekilde aşılama çalışmaları yürütülüyor. Bu çalışmalar, geçtiğimiz sonbaharda ilk meyvelerini vermişti. Çin, Amerika, Almanya gibi ülkelerin geliştirdiği aşılar uygulanmaya başlanmıştı. Ancak herkese yetecek kadar aşı mevcut değil. 

Ülkemizde de sağlık çalışanları uzun zamandır kendi aşımızı geliştirmek için çalışmalar yapıyorlar. Ülkemizde devam eden 18 farklı aşı çalışması bulunuyor. Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay’ın söylediklerine göre, bu çalışmalardan 7 tanesi Cumhurbaşkanlığı tarafından yakından takip ediliyor. Bunun sebebininse, 7 aşıdan 3’ünün insanlı testlere, 4’ünün ise laboratuvar ve hayvan testlerine başlamış olması olduğunu söylüyor. Oktay ayrıca, aşı çalışmalarının hız kazanmasında gönüllülerin büyük bir ihtiyaç olacağını da vurguluyor. 

Fuat Oktay, Ankara Şehir Hastanesi Aşı Merkezi’ne gerçekleştirdiği ziyaret sırasında konu ile ilgili soruları yanıtladı. Devam eden aşı çalışmaları ve salgınla birlikte sayıları artırılan klinik merkezleri hakkında bilgi verdi. 

Konuşmasında, “Son derece güvenli, yani preklinik dediğimiz, klinik öncesi çalışmaların anlamı şu: Aşı kimyasal olarak üretiliyor ama gerek laboratuvar gerek diğer çalışmalarla da bunun güvenilir olduğu tespit ediliyor ve insan üzerindeki uygulama aşamasına geçilmiş oluyor. Buradan herhangi bir hastalığı olmayan, sağlıklı ve henüz aşı yaptırmamış, henüz koronavirüse yakalanmamış vatandaşlarımızı gönüllü olmaya davet ediyorum. Ne kadar çok gönüllümüz olursa aşı çalışmasında o kadar hızlı şekilde sona geliriz. Erciyes Üniversitemizin yürüttüğü, FAZ-3 aşamasında bir aşı çalışmamız var. Kısmet olursa nisan sonu itibarıyla son aşamayı uyguluyor olacak. Dolayısıyla burada da gönüllerimize çok daha fazla ihtiyacımız olacak” ifadelerine yer verdi. 

Oktay, pandemi döneminde sayıları 9’dan 20’ye çıkarılan klinik merkezleri hakkında da konuştu: 

Dünya standartlarının çok çok üzerinde, son derece harika bir klinik merkezimizi ziyaret ettik. Merkezimiz de şu anda hazır ve gelecek haftadan itibariyle de inşallah fiili olarak da uygulamaya geçecek. İlk aşamadan itibaren burada gönüllü olarak gelip aşı yaptırmak isteyen vatandaşlarımızı da ilk aşamada alıp, bilgilendirip sonrasında da her türlü testlerinden geçen, uzman hocalarımız tarafından değerlendirmesi yapıldıktan sonra da yine uygulamalı şekilde aşısı yapılan ve sonra da yine bunu takip eden bir merkez. Normal dünya standartlarında bu merkez ortalama 4 yataklıdır. Şehir Hastanemizdeki bu merkez toplamda 24 yataklıdır. Yani dünya standartlarının çok çok üzerindeki merkezimizdeki aşı çalışmalarımız devam ediyor”

OKUYUN  Rota uzaya çevrildi: Bilet satışları başlıyor