SpaceX ve Tesla‘nın CEO’su milyarder iş adamı Elon Musk, bilindiği gibi Mars‘ta kolonileşme planlarıyla ilgili sürekli yeni fikirler ortaya atıyor. Bunlardan bir yenisi daha geldi. Musk, 40 yıl içerisinde Mars’ta bir otomobil fabrikası kurup Tesla üretmek istediğini açıkladı.

Elon Musk, Tesla’nın Teksas’ta düzenlenen hissedarlar toplantısında bir konuşma gerçekleştirdi. 50 yaşındaki Musk, “gezegen dışı fabrika” fikrinin çok uzak bir gelecekte olmadığını söyledi.

“Ben ölmeden önce yapabilsek harika olur”

Tesla’nın hissedarlarından birinin sorduğu “Gezegen dışında araç üretimine ne zaman başlarız?” sorusuna Musk şöyle yanıt verdi:

“Yani, Tesla’nın ilk gezegen dışı fabrikasını kurmasına yıllar var. Hayattayken bir tane görsem süper olurdu. Ölmeden önceki 40 yıl içinde kurabilsek bu harika olur”

Bununla birlikte, şu anda Tesla’nın Dünya’da dört üretim tesisi var: California, Buffalo, New York (güneş enerjisine odaklanmış) ve Şangay. Biri Berlin, diğeri ise Texas’ta olmak üzere iki tanesi daha inşa etme sürecinde bulunuyor.

Jeff Bezos da önermişti

Geçtiğimiz aylarda, Amazon ve Blue Origin kurucusu Jeff Bezos, Dünya’yı korumak için kirletici endüstrinin uzaya taşınması gerektiğini söylemişti. Bezos, “’Tüm ağır sanayileri alıp uzaya taşımamız gerekiyor. Dünya’yı evrenin mücevheri olarak tutun. Bu güzel gezegende yaşıyoruz, uzaydan gördüğünüzde atmosferin ne kadar ince olduğunu hayal bile edemezsiniz. İçinde yaşıyoruz ve çok büyük görünüyor” demişti.

Atmosferin çok büyük olduğu için insanların ona kötü davrandığını söyleyen Bezos, “Yukarı çıkıp onu gördüğünüzde, onun ne kadar küçük ve ne kadar kırılgan olduğunu görüyorsunuz” ifadelerini kullanmıştı.

Musk’ın planları bununla sınırlı değil

Musk, 2026 yılına kadar insanları Mars’a yerleştirmek için bir planını açıklamıştı. Bunu yapmak için Musk’ın şirketi SpaceX, insanları ve malzemeleri Ay’a ve Mars’a götürebilecek güçlü Starship roketini (Süper Ağır güçlendirici ile birlikte) inşa ediyor. Ayrıca Musk, 2050 yılına kadar Mars’ta 1 milyon kadar insanın Kızıl Gezegeni terraform ve yaşanabilir hale getirmek için tartışmalı bir planla ‘cam kubbelerde’ yaşayabileceğine inandığını söyledi.

OKUYUN  DSÖ'den durumu ağır koronavirüs hastaları için yeni ilaç önerisi