Wernher von Braun, Mars‘ta yaşam ve 1980’lerde insan toplumunun nasıl olacağı hakkında bir roman yazmıştı. Romanda yer alan Mars ve Elon Musk detayları dikkatlerden kaçmıyor. 1912’de Almanyada doğan ve havacılık mühendisi olan Braun, 1953’te yazdığı Project Mars: A Technical Tale romanında geçen Elon ismi bir tesadüf mü?

Romanda Mars‘taki yaşamı yönetecek kişinin adı “Elon” olarak geçiyor. Kitaptaki “Elon” ifadesinin isim değil bir başlık olduğu düşünülüyor. Doğumundan 20 yıl önce Project Mars: A Technical Tale‘de adı geçen Elon Musk‘ın 1971’de doğduğunu biliyoruz. Ancak Wernher von Braun romanı 1949-1953 yılları arasında yazmış olması bir hayli ilginç. Romandaki proje ile SpaceX projesinin büyük benzerlikleri bulunuyor.

Aralık 2020’de Twitter‘da Elon Musk “Kader, Kader. Kaçış yok! Bu benim için” yazdığı bir gönderi paylaşmıştı. Gönderiden kısa bir süre sonra bir havacılık mühendisi Toby Li, “Kaderden bahsetmişken, bunu biliyor muydunuz? Von Braun, 1953 tarihli “Mars Projesi” adlı kitabında Mars’a insanları getirecek olan Elon adında bir kişiye atıfta bulunuyor mu? “Şeklinde yanıt verdi. Bu soruya rağmen Elon Musk, “Gerçek olduğundan emin miyiz?” diyerek bu yoruma sorgulanan bir yaklaşımla cevap verdi. Başka bir Twitter kullanıcısı “Evet, gerçek. Bu kitap İngilizceye çevrildi ”diye başka bir görselde paylaştı. Elon ifadesinin görselde iki kez göründüğü paragrafı vurguladı.

Elon Musk kehaneti, Türkçe ismiyle “Mars Projesi: Teknik Bir Hikaye” romanının ‘Mars Nasıl Yönetiliyor’ bölümünde yer alıyor. “Mars hükümetinin lideri beş yıl için genel oyla seçiliyor. Mars “Elon” isimli on kişi tarafından yönetiliyor.” şeklindeki cümlelere bakılırsa Elon ifadesi bir isimden ziyade unvan. Fakat yine de Elon Musk’ın isminin yıllar öncesinde yazılan bir bilim kurgu projesinde geçmesi tesadüften fazlası olabilir.

OKUYUN  Piyasalar altüst olacak! Kripto para yasağı...